Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 6. 2017
robot robotovi

Uvízlou sondu z Hranické propasti zachrání policie. Svým robotem

Zdroj: TV Nova

Robota, který se zasloužil o zaznamenání světového rekordu při měření hloubky Hranické propasti, ale je od loňského září uvězněn v jejích útrobách, by mohl pomoci osvobodit robot policejní. Ten má pohyblivou "ruku", kterou by sondu mohl vytáhnout.

Potápěči se na záchraně svého robota už domlouvají se speciálním policejním odborem, řekl předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba.

 

Dálkově řízený robot zůstal v propasti od loňského výzkumu česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do hloubky 404 metrů.

 

Možnost využití policejního robota domlouvají speleologové s policejním odborem speciálních potápěčských činností a výcviku. Podle Guby mají policisté podvodního robota s rukou, která by jejich robota mohla uchytit a vynést.

 

 

"Disponují anglickými roboty, možnosti tam jsou. Jejich robot má technickou hloubku 600 metrů, ale jsou limitováni délkou kabelu 250 metrů, což by mělo stačit. My máme totiž robot zachycený ve dvousetmetrové hloubce," uvedl Guba.

 

Možná spolupráce s policií je zatím na úrovni hledání řešení, speleologové ještě zcela neopustili ani myšlenku vlastního ponoru. Dosud však byly všechny plánované pokusy neúspěšné. O dalším postupu by se podle Guby mělo rozhodnout během 14 dní.

 

Speciální robot v hodnotě tří milionů korun, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, je uvězněn v útrobách Hranické pověsti již devět měsíců. Zůstal v místech, kde jsou v propasti napadané klády. Robotovi se tam zamotalo komunikační lano. Speleologové doufají, že mu dlouhý pobyt v tamních vodách příliš neublížil. "Je tam tři čtvrtě roku, je vyroben z hliníkových komponentů, které se mohou rozkládat. Věřím však tomu, že bude i nadále fungovat," doplnil Guba.

 

 

Tvůrce robota, který byl využit během projektu The National Geographic, již vyvíjí jeho následovníka. "Celý výzkum už je nyní jenom o technice, tyto hloubky pod 400 metrů a v jeskynním prostoru jsou pro člověka velice náročné, nastat mohou i krizové situace," dodal Guba.

 

Česko-polská expedice zapsala Hranickou propast na seznam jako nejhlubší zatopenou jeskyni na světě loni 27. září. Sonda s pomocí robota přitom nedosáhla dna, zastavil ji konec vodicího kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. V průzkumu propasti, kterou odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století, hodlají hraničtí speleologové pokračovat.

 

Podívejte se do hloubky Hranické propasti:

 

tn.cz / ČTK / gar