Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.10. 2015 15:25
sezona je tu

Konečně rostou, jásají houbaři: MAPA, kde nasbíráte plné košíky!

Kde rostou houby
Zdroj: TN.cz

Houby konečně rostou. Najít se dají například v západních Čechách a na pomezí Čech a Moravy. Sbírají se hřiby, pýchavky i žampiony.

Anketa

Chodíte na houby?

Hlasovalo 10018 lidí.
I když většinou v této době vrcholí houbařská sezona, letos teprve začíná. Jako první se objevují takzvané podeštní houby, mezi které patří špičky, penízovky a žampiony. Naleznout se dají na trávnících ve městě nebo v lese.

 

U žampionů je důležité dát si velký pozor na záměnu s jedovatou pečárkou zápašnou. Oproti žampionu je cítit karbonem nebo nevoní vůbec. Otrava touto houbou sice není tolik nebezpečná, ale způsobuje žaludeční a střevní potíže. “Při procházce se psem, jsem našla několik žampionů. Byla jsem překvapená. Myslela jsem, že už houby letos neporostou,“ přiznala Tereza Endrštová z Hořovic, která se velice ráda věnuje houbaření.

 

 

Houby nejvíce rostou na okraji lesů, kde je větší vlhkost, v příkopech nebo v okolí lesních potůčků. “Za dvě hodiny jsem nasbíral plný koš hub. Začínají růst hřiby. Pomatuji se ale větší houbařskou sezonu. Doufám, že ta ještě přijde,“ poznamenal Jaroslav Brož z Plzeňska, který vešekrý svůj volný čas tráví v lese. Mezi další populární houby patří babky nebo bedly. I ty se už objevují.

 

Mapa - kde rostou houby
Zdroj: TN.cz

 

Nejzdravější houby ale v mechu nebo jehličí rozhodně nehledejte. Najdete je na rumištích nebo v trávě. Jedná se o pýchavky. Pýchavka obecná obsahuje látky, které působí jako prevence proti rakovině. Nikdy nejsou červivé a mají velmi příjemné houbové aroma. Dokonce jsou velice výživnou složkou pro lidi, co drží přísnou dietu, jsou totiž lehce stravitelné. První pýchavky se už objevují na pomezí Čech a Moravy.

 

Předpověď počasí houbařům vyloženě přeje. Těšit se můžeme na podzimní úrodu. Houby budou dohánět to, co kvůli velkým vedrům zameškaly. Letošní úroda je podobná jako v roce 2013, kdy bylo v lesích také velké sucho a houby začaly růst až koncem října a rostly až do prvních mrazíků.

 

iva TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.10. | 14:46 mariomates
16
Jižní čechy: zajímé tncz jsi udělá mapu kde rostou houby a kde ne, aniž by si ...
2.10. | 19:09 Miloš Tichý
-1
2.10. | 18:48 Vojta Také.... Aspoň něco... Já dycky nasíral chlapy v hospodě, ...
2.10. | 20:14 Klára Lenzová
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ja pouzivam stranky www.nahoubach.cz, krome mapy, kterou mozna nova stahla odsud a upravila, jsou tam informace od houbaru z terenu..
2.10. | 20:14 Miloš Tichý
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jediné co tu semtam roste je václavka, která s kurovcem zničila už víc, ja 200 hektarů lesa.!!
2.10. | 19:37 destructik
7
Náhlasit nevhodný komentář
V západních Čechách opravdu rostou , ale místy jsou ty hřiby přerostlé a ožrané od slimáků .Ale rostou i "masáci" a dá se najít i Kotrč kadeřavý , Bedly ve velkých počtech a velké Píchavky .
2.10. | 19:10 allanaldik
9
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to je super mapa, stredocesky kraj Ml. Boleslav nic, Pribram hodne Ale jinak rostou hodne. Jeste ze to maji dobre oznacene.
2.10. | 19:09 Miloš Tichý
-1
Náhlasit nevhodný komentář
2.10. | 18:48 Vojta Také.... Aspoň něco... Já dycky nasíral chlapy v hospodě, jak sem dal na stoly veliké praváky.,, Málem je jeblo, Ale včilka jebne mně..:D
2.10. | 18:48 Vojta Také
3
Náhlasit nevhodný komentář
V Pardubickém kraji je to bída. Alespoň u nás. Za 2 a půl hodiny 12 podhříbečků - miminek. Ale muchomůrek červených bylo na valňák !
2.10. | 18:38 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby někom u vadilo, že praváci rostli,,, tak so omluvam!! rostly.
2.10. | 18:30 Miloš Tichý
2
Náhlasit nevhodný komentář
2.10. | 18:16 hondarr6....Škoda, že sem nejdou dát fotky,praváci mi rostli přímo na dvoře ,bo plot mám v lese. :D
2.10. | 18:16 hondarr6
2
Náhlasit nevhodný komentář
Milosi mas pravdu par babek, jeden suchac, takova letos zatím uroda.
2.10. | 17:21 Miloš Tichý
5
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo to psal, je magor.Když sa juknete na fcb., tak tam mám fotky z roku 2012,to rostly.!!! letos? deset babek.A to bydlím v lese, a mám svoje správné místa. Novojičínsko.