Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 8. 2017
Opravdu ho mají?

Úžasný objev archeologů! Našli dávno ztracené rodiště 3 apoštolů

Ruiny starořímského města v Izraeli
Zdroj: Profimedia
Archeologové věří, že našli starořímské město Julias

Tým archeologů věří, že se jim podařilo objevit rodiště apoštolů Petra, Filipa a Ondřeje. V blízkosti Galilejského jezera v severním Izraeli nalezli pozůstatky starořímského města, které mělo vzniknout na základech židovské osady Betsaida.

Římský historik Flavius Josephus napsal, že Julias postavili kolem roku 30 našeho letopočtu na ruinách Betsaidy. O té zase apoštol Jan ve svém evangeliu tvrdí, že se zde narodil svatý Petr. Pro křesťany je rybář Petr jedním z prvních následovníků Ježíše Krista.

 

Betsaida měla být rybářskou osadou, údajně stála na břehu Galilejského jezera. Kromě Petra se v ní narodil také jeho bratr Ondřej a Filip, kteří se oba stali apoštoly. Píše o tom britský portál Daily Mirror.

 

Archeologický tým z Kinneret College v Izraeli a Nyack College v New Yorku zaměřili své pátrání na tři různá místa. A na jednom z nich byli úspěšní. Odpovídají tomu nálezy, které ukazují na pozůstatky ztraceného římského města Julias.

 

"Odhalili jsme fragmenty keramiky, mince a ruiny veřejných lázní, které dokazují, že nešlo o malou vesnici, ale spíše město. Na základě těchto zjištění se domníváme, že právě v této lokalitě se nacházela Betsaida," uvedl doktor Mordechai Aviam.

 

 

Ruiny leží nedaleko řeky Jordán asi sto metrů od Galilejského jezera. Jeho hladina však byla před dvěma tisíci lety o něco výše, proto osada na břehu stát mohla. Archeologové teď doufají, že objeví další vykopávky, které ponesou stopy židovské kultury.

 

Pozůstatky města se nachází na místě, kde podle Lukášova evangelia vykonal Ježíš jeden ze svých zázraků. Nakrmil pět tisíc lidí jen s pěti bochníky chleba a dvěma rybami. Přímo v Betsaidě pak měl Kristus uzdravit slepého.

epa TN.cz