Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.10. 2016 15:37
odhalení inspektorů

V Albertu prodávali falešný olej, ukázal test. Máte ho? Vraťte ho!

Zjištění falšovaného slunečnicového oleje
Zdroj: SZPI
Falšovaný slunečnicový olej

Falšovaný slunečnicový olej objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na pultech řetězců prodejen Albert. Olej pochází z Maďarska a pokud ho doma máte, běžte ho rovnou vrátit. Své peníze dostanete zpět.

Olej značky Vénusz - Jedlý olej rostlinný, jednodruhový slunečnicový olej, objem 1l totiž není slunečnicovým olejem. Mělo jít o jednodruhový olej, ale testy v laboratoři odhalily, že výrobce olej zfalšoval. A nebyl žádný troškař.

 

 

"Laboratorní analýza prokázala, že se nejedná o jednodruhový slunečnicový olej, jak bylo uvedeno na obalu v názvu výrobku. Rozborem zjištěné hodnoty mastných kyselin potvrdily, že olej nebyl získán výhradně ze slunečnicových semen. Příměs jiného než slunečnicového oleje tvoří řádově desítky procent v daných spotřebitelských baleních. Označení výrobku tak uvádí spotřebitele v omyl," vysvětlil tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Důležitá je ještě informace o šarži výrobku. Zmiňovaný olej našli inspektoři v řetězci Ahold, tedy v prodejnách Albert. "Byl označen datem minimální trvanlivosti do 10. 06. 2017 a jeho výrobcem a dovozcem byla společnost Bunge Zrt., 1134 Budapest, Váci út 33., Maďarsko," upozornil mluvčí Kopřiva.

 

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila stažení předmětné šarže oleje z trhu. Také uložila Aholdu povinnost příští dodávku tohoto oleje nechat laboratorně prověřit na vlastní náklady.

tn.cz / gar