Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.3. 2017 21:22
unikátní technika

V Brně operovali muži srdce při vědomí. Vše sledoval na 3D obraze

Zdroj: TV Nova

Brněnská fakultní nemocnice má nový přístroj, který dokáže zobrazit srdce a cévy trojrozměrně. Díky tomu mohou chirurgové snadněji provádět operace a předcházet tak infarktu nebo mozkové mrtvici. První operace s přístrojem proběhla dnes a kamera televize Nova byla u toho.

Pan Tauš trpí několik let arytmiemi a léčí se s vysokým krevním tlakem. Nebýt dnešní operace, hrozil by mu v brzké době infarkt, nebo mozková mrtvice. "Su tady se srdíčkem, protože se mi motala hlava, mám vysoký tlak," říká pan Tauš.

Reklama

 

Největší problémy způsobuje část srdce, které se říká ouško levé síně. Právě tady vznikají nejčastěji krevní sraženiny. Aby lékaři uchránili pana Tauše od mozkové mrtvice, tuto část srdce prostě uzavřou.

 

Chirurg zavádí přes třísla rovnou do srdce katetr. Samotná operace není žádný experiment. Provádí se už sedm let, ale tentokrát mají lékaři trojrozměrné zobrazení. Díky němu mohou přesně vybrat typ zátky, kterou zavedou do srdeční síně. "Někdo má tvar kulatý, někdo elipsovitý," říká chirurg Petr Kala.

 

 

Operace je bezbolestná, takže pacient zůstává celou dobu při vědomí a chirurg mu popisuje, co právě v jeho srdci provádí. Po hodině je zákrok u konce. "Su rád, protože člověk aby tak brzo zemřel, to by se mě nechtělo," viditelně se ulevilo panu Taušovi.

 

Pan Tauš má teď srdce upravené, aby nemohlo vytvářet krevní sraženiny. Zítra ho lékaři propustí domů. Podobnou operaci s novým přístrojem podstoupí každoročně dvacítka pacientů.
 

Josef Svoboda TN.cz
Reklama