Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.1. 2019 10:01
oslabení imunity

Epidemie chřipky má v ČR sedm obětí! Nehrozí vám? PŘÍZNAKY

Chřipka
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Česko se potýká s nárůstem počtu nemocných chřipkovým virem. Podle Státního zdravotního ústavu se jedná o začínající epidemii, která si už vyžádala sedm lidských životů. Chřipka se může ze začátku projevovat jen jako nachlazení, takže ji lidé často podcení a poté je už pozdě. Nejčastějšími příznaky chřipky jsou především vysoké teploty, bolesti kloubů nebo kašel.

V České republice stále přibývá počet nemocných, který se blíží epidemii. Nakažených je v současné době už 1158 na 100 000 obyvatel. Hlášeno bylo během letošní chřipkové sezóny už 39 vážných případů, z toho sedm lidí nemoci podlehlo.

 

Chřipku lidé často podceňují a považují ji pouze za nachlazení. To se však od chřipky liší. Nachlazení doprovází bolest v krku, rýma a kašel. Dospělí mají často zvýšenou teplotu, která však nepřechází v horečku (38 a 40 °C). U dětí se však horečka při nachlazení objevit může.

 

Nachlazení trvá většinou týden a v prvních dnech je důležité odpočívat a být v teple domova. Pokud jsou příznaky i po týdnu stejné, je lepší navštívit lékaře.

 

 

Chřipka má oproti nachlazení horší průběh. Lidé trpí vysokými horečkami doprovázenými třesavkou nebo zimnicí. Přidat se může i bolest hlavy, která je spojena se ztuhlostí šíje nebo světloplachostí, uvádí Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Častými příznaky je také bolest zad, svalů i kloubů. Lidé mohou také trpět nevolností, průjmy nebo zvracením.

 

Po dvou dnech začínají nastupovat další časté příznaky, jako je rýma, suchý dráždivý kašel nebo bolest v krku.

 

Chřipka se přenáší především kapénkovou infekcí, tedy kašláním, potřesením rukou nebo i líbáním. Pokud je tedy váš partner nemocný, raději byste měli omezit nejen líbání, ale i sex.

 

Onemocnění trvá většinou týden. U některých případů může dojít ke komplikacím jako je zánět dutin, zápal plic nebo zánět středního ucha, které ohrožují především starší osoby nebo lidi oslabené jinou chronickou nemocí.

 

Stoupá počet lidí s chřipkovým onemocněním. Podívejte se na reportáž TV Nova ze začátku roku: 

reg TN.cz
Reklama