Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 2. 2018
Smrt na silnicích

V ČR ročně zahyne 130 chodců. Začne platit absolutní přednost?

Zdroj: TV Nova

Na českých silnicích ročně zemře 130 chodců, a to i na přechodech, kde právě chodci mají přednost. Jenže oproti jiným státům u nás neplatí na přechodu přednost absolutní. Například Slovensko už ale takovou změnu chystá.

Policejní majáčky a sanitky u přechodu - to nevidí nikdo rád. JednouTohle je jedna z loňských nehod - auto na přechodu v Liberci srazilo chodce – žena srážku naštěstí přežila. V dalších asi 30 případech loni chodci ale na přechodech zemřeli.

 

U nás platí pravidlo, že chodec má na přechodu přednost, jenže ne absolutní, čímž mnohdy nastávají nebezpečné situace a to právě především pro chodce.

 

"Absolutní přednost chodec nemá, což znamená, že má přednost v okamžiku, kdy vstoupí na přechod a je tam splněno X okolností," vysvětluje Igor Sirota z ÚAMK.

 

Jednou z nich je třeba případ, kdy řidič nemusí zastavit a dát tedy přednost chodci, pokud do silnice vstoupil náhle a nečekaně. Jak to vypadá v praxi? Stačí postavit k přechodu kameru a záhy se ukáže, že řada řidičů chodcům vůbec nezastaví, s jinými se raději chodci domlouvají před vstupem na přechod posunky.


 

Sousední Slovensko chce zavést systém absolutní přednosti a to po vzoru dalších zemí, třeba Belgie, Nizozemska nebo Švýcarska.

 

Dva a půl tisíce korun zaplatíte u nás jako řidič, pokud nedáte chodci přednost, 50 tisíc a ztráta řidičáku na dva roky riskujete, pokud mu způsobíte zranění. V Británii za to samé zaplatíte v přepočtu statisíce.

pez, Nikol Slancová TN.cz
Reklama