Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.11. 2017 20:27
nákaza se šíří

V ČR vypukla epidemie žloutenky! Tyto kraje jsou na tom nejhůř

Zdroj: TV Nova

Ústí nad Labem hlásí od začátku týdne 19 nových pacientů nakažených žloutenkou typu A. Počet nemocných už překročil dvě stovky. Současnou situaci ve městě označují odborníci za epidemii. Desítky nakažených žloutenkou letos byly také v Brně nebo Bratislavě.

Hned 19 nových případů nákazy žloutenkou za tento týden, tedy o sedm víc než v týdnu předchozím. Podle hygieniků je situace v Ústí nad Labem velmi vážná. Reagovat už musel i stát, který do města poslal 829 dávek vakcíny určených na přeočkování v rizikových oblastech.

 

Hygienici měli prioritně očkovat žáky prvních až pátých tříd z rizikových oblastí, to znamená z Krásného Března, Mojžíře a z Předlic. Na Ústecku se epidemie šíří už čtvrt roku a nedaří se ji zastavit. Očkováno už bylo 735 dětí, počty nemocných přesto neklesají. V rizikových částech města obyvatelé o epidemii příliš nevědí.

 

Takzvaná nemoc špinavých rukou se už téměř dva roky šíří také v Brně, kde evidují celkem přes 500 nemocných. Epidemie se má vyskytovat především mezi bezdomovci. "To riziko je zejména při pouliční konzumaci, kde je ta možnost umytí rukou v podstatě zcela minimální," vysvětlila Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

 

 

Problémy hlásí také Slovensko, v Bratislavě a okolí se od začátku roku nakazilo přes 153 lidí. Nejvyšší počet nakažených přibyl v září a říjnu. Prvotní projevy jsou zvracení a teplota. Po první fázi už dochází k smaotným projevům žloutenky - změnit barvu může oční bělmo, kůže a výjimkou není ani tmavá moč.

 

Proti žloutence typu A existuje očkování, to ale začíná účinkovat až dva týdny po první aplikaci. Do roka je nutné přeočkování.

Martin Kočárek/ lud TN.cz