Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.4. 2017 14:27
extravagantní stavba

V Dubaji vyroste obří rám na obraz. Bude z něj vidět celé město

Zdroj: TV Nova

V Dubaji je skoro dokončena výstavba extravagantní budovy, která je známá pod názvem Dubai Frame. Otevřít by ji měli ještě v letošním roce. Konstrukci monumentální stavby ale zastiňuje spor města s architektem, který budovu ve tvaru rámu na obraz navrhl.

Dubai Frame je už teď oblíbenou turistickou atrakcí. Očekává se, že po dokončení přiláká na 2 miliony návštěvníků ročně. Budova je pokryta zlatým obložením, její výška se dá přirovnat k padesátipatrové budově.

 

Budovu připomínající rám tvoří dvě 150 metrů vysoké propojené věže. Projít mezi nimi bude možné přes most, uprostřed kterého bude prosklená 25 metrů čtverečních velká rozhledna, ze které bude výhled na celé město. V dolní části stavby bude muzeum, které má mapovat, jak se Dubaj postupem času měnila. Náklady na výstavbu přesáhnou v přepočtu miliardu korun.

 

Kvůli stavbě na město Dubaj podal žalobu architekt Fernando Donis, který s nápadem doplnit dubajské panorama o budovu připomínající rám na obraz vyhrál v soutěži v roce 2008. Nakonec ale kvůli nevyhovujícím podmínkám nedal k použití svého projektu souhlas. A teď tvrdí, že mu ho město ukradlo.

 

 

"Je stejně vysoká, skoro stejně široká, je úplně na tom samém místě a dokonce má i stejné jméno," stěžuje se Fernando Donis.

 

Dubaj se ke sporu zatím nevyjadřuje. Architekt Donis kritizuje i to, jakým způsobem se budova liší od jeho původního projektu.

mom TN.cz
Reklama