Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.4. 2017 20:41
Dovolená v Egyptě

V Egyptě platí mimořádný stav. Jak se dotkne turistů v resortech

Zdroj: TV Nova

Egyptská vláda v pondělí schválila vyhlášení výjimečného stavu. Reaguje tak na teroristické útoky v Tantě a v Alexandrii. Při nich zahynulo přes 40 lidí, více jak 100 utrpělo zranění. Egypt se přitom zrovna vzpamatovával z poklesu zájmu turistů. Jaká je situace v rezortech a mohou turisté zdarma změnit cílovou destinaci?

"Všechny naše informace jsou takové, že resortů se výjimečný stav vůbec nedotkne. Maximálně se zpřísní bezpečnostní kontroly na letištích a tzv. checkpointech na cestě z letiště do resortů, jinak to nebude mít na resorty vůbec žádný dopad," věří mluvčí Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.

 

Očekává, že u památek budou zpřísněna bezpečnostní opatření. "Popravdě řečeno, čeští turisté v posledních měsících na památky do Káhiry téměř necestují," uvedl pro TN.cz Papež. České ministerstvo zahraničních věcí navíc cesty do egyptského hlavního města důrazně nedoporučuje. V Luxuru a Asuánu, kam Češi vyrážejí z pobřežních resortů, jsou už nyní bezpečnostní opatření na velmi vysoké úrovni.

 

Výjimečný stav není podle Papeže důvodem k rušení dovolených v Egyptě. Ten by nastal až ve chvíli, kdy by české ministerstvo zahraničních věcí zařadilo Egypt mezi země, kam není vhodné cestovat. Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové by se vyhlášení výjimečného stavu nemělo turistů dotknout.

 

 

"Předpokládáme, že vyhlašení výjimečného stavu, které ještě podléhá schválení egyptskými poslanci, se nedotkne našich turistů, kteří jsou v Egyptě. Dotkne se Káhiry, oblasti u libijské hranice nebo severu Sinajského poloostrova, kam ale už teď doporučujeme, aby turisté nejezdili," řekla TV Nova mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Úřad doporučuje cestovat do Egypta individuálně jen v odůvodněných případech.

 

"Výjimečný stav byl zaveden například v Paříži, teď je zavedený ve Stockholmu. To jsou věci, které jsou vždycky bezprostřední reakcí na nějaký teroristický čin. Spíš jde o vnitřní záležitost, aby místní bezpečnostní orgány mohly tu situaci jednodušeji řešit," dodal Papež.

 

 

Podle něj se ale cestovní kanceláře v podobných případech většinou snaží lidem vycházet vstříc a snaží se s klientem domluvit na kompromisu, aby do země, kam se bojí jet, nemusel cestovat. "Právní nárok na to ale není," upozorňuje Papež.

 

V neděli 9. května vybuchly dvě bomby v kostelech egyptských koptů ve městech Tanta a Alexandrie. Při útoku v Tantě zahynulo 27 lidí, v Alexandrii zemřelo 22 lidí. Přes 100 lidí bylo při útocích zraněno. Během neděle se k teroru přihlásil Islámský stát.

 

 

Egyptská vláda na to v pondělí reagovala vyhlášením tříměsíčního výjimečného stavu. Ten musí schválit ještě egyptský parlament. Neočekává se ale, že by výjimečný stav nebyl schválen. Díky opatření získají policisté větší pravomoci při zatýkání a sledování osob, které budou moci provádět i bez předchozího souhlasu soudu.

 

 

"To se bude týkat především egyptských obyvatel ve městech a nepředpokládáme, že by to mělo dopad na místa, kam jezdí turisté," dodala mluvčí ministerstva zahraničí Lagronová. Výjimečný stav není pro Egypťany ničím neznámým, za vlády prezidenta Mubaraka platil 30 let.

 

Na zvýšenou hrozbu terorismu v Egyptě už reagoval Izrael, který nechal uzavřít hraniční přechod Taba. Izraelci se obávají útoků na své občany během židovského svátku pesach. Občany Izraele tajné služby vyzvaly, aby tentokrát během svátků necestovali na Sinajský poloostrov, kde působí teroristé z Islámského státu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEZNAM nejnebezpečnějších států, kam jet na dovolenou! Terorismus zde číhá na každém rohu

ISIS plánuje další útoky na evropské kostely! Tohle město je na seznamu srmti jako první

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.4. | 19:48 topka55
3
Bimboš se už těší ,jak si vrzne s běloškou ..
10.4. | 19:18 bimbi20
-10
Až bude méně bílé smradlavé přemnožené rasy, než krásné, tmavé, muslimské, tak ...
12.4. | 17:19 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
To nejsou turisté, ale banda hovad. Někdy mám pocit, že když roste počet sebevrahů, někde zlevnili oprátky. No nekup to za ty prachy.
11.4. | 11:21 jana1377
0
Náhlasit nevhodný komentář
Klidne bych tam jela i ted a muzete nadavat na mne jak chcete
11.4. | 11:20 jana1377
0
Náhlasit nevhodný komentář
O cem tady diskutujete o nicem pred dvema i trema lety jsem byla v egypte taky byl vyjimecni stav vsude byli byli vojaci se samopali ve mestach tanky u muzea v kahire neskutecne kontroly a jsem tady kdo tam bude chtit jit pojede tam tak to nehante neco zle se muze stat i doma
11.4. | 00:14 jansuk
1
Náhlasit nevhodný komentář
Topka 55: Jen aby se jí tam vešel :-)))
11.4. | 00:13 jansuk
1
Náhlasit nevhodný komentář
Mě jako turisty se to dotkne tak, že zvolím jinou destinaci
10.4. | 22:58 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Bimbi si vás ochcává. Vždyť se okatě baví na váš účet a vy to žerete i s navijákem. Dělá přesnej opak toho co vy, aż na pár výjimek, nako třeba klaun Strašímu a pár nestandardů....
10.4. | 22:19 undatra
0
Náhlasit nevhodný komentář
Mám obavu , že pyramidy i další památky na období před čtyřmi tisíci léty jsou pro mně i další obdivovatele starého Egypta v pprdeli .Je mi to líto , mohl bych se, po létech mlžení komančů i akčních nápadech ODS ,vypravit do Egypta .Howňajs , vypravím se do jiných destinací bez bomby .
10.4. | 19:48 topka55
3
Náhlasit nevhodný komentář
Bimboš se už těší ,jak si vrzne s běloškou ..
10.4. | 19:18 bimbi20
-10
Náhlasit nevhodný komentář
Až bude méně bílé smradlavé přemnožené rasy, než krásné, tmavé, muslimské, tak tu budou vždy hádky. Jak říkám, sesaďte Zemana, zvolte Horáčka a ten vydá zákon, že bílá žena bude muset mít dítě s tmavou rasou a bude po problémech. Vznikne jeden velký a krásný multikulturní stát.