Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 3. 2018
Varovali i před Karoqem

V EU odhalili tisíce nebezpečných výrobků, nejčastěji šlo o hračky

Nebezpečná panenka
Zdroj: Profimedia
Nebezpečná panenka, která uvízla v systému RAPEX

Systém, který má evropské spotřebitele chránit před nebezpečnými výrobky, odhalil v uplynulém roce 2 201 nebezpečných produktů, které mohly zákazníkům způsobit zdravotní rizika. Poté, co se v systému objevily, byly staženy z celého evropského trhu, nebo byla sjednána jiná náprava.

Pokud orgány jako Česká obchodní inspekce objeví závadný produkt, varují před nim ostatní evropské státy a Evropskou komisi. Výstražného systému upozorňujícího na nebezpečné výrobky (RAPEX) využívají stále častěji. V roce 2017 zadaly do systému 2 201 varování, která vyvolala téměř 4 tisíce opatření, kupříkladu stažení produktu z trhu.

 

Systém si pochvaluje i česká eurokomisařka Věra Jourová. Právě ona má na starosti na evropské úrovni ochranu spotřebitele.

 

"Evropské předpisy na ochranu spotřebitele zaručují, aby se v EU prodávaly pouze bezpečné výrobky. Pokud tomu tak není, systém rychlého varování pomáhá orgánům, aby mohly rychle zareagovat a stáhnout veškeré výrobky, které by mohly způsobit zranění," řekla Jourová.

 

Nejvíce oznámení v systému se vloni týkalo hraček (29 %). Na druhém místě skončily nebezpečné závady osobních aut (20 %). Na třetím místě skončily oděvy, textilie a módní doplňky (12 %). Nejčastěji orgány varovaly před rizikem nebezpečí úrazu a chemickou závadností produktů.

 

 

Aktuálně je v systému česká výstraha varující před nebezpečnou pyrotechnikou, která je tak silná, že může způsobit poškození sluchu. Česko do systému zadalo 35 výstrah, skoro 70 % představovaly nebezpečné hračky, 9 % pak kosmetika nebo osvětlení. Nejvíce výstrah vydali Němci (354), Španělé (222) a Francouzi (202).

 

Varování přišla i na české výrobky, aktuálně jsou v systému tři výstrahy před nebezpečnými závadami chybných sérií automobilů Škoda. Nejnovější se týká Karoqu vyrobeného mezi 10. říjnem a 19. listopadem. "V případě vstřelení bočního airbagu může dojít k utržení obložení sloupku A a zranění osob ve vozidle," stojí ve výstraze. Automobilky zpravidla auta svolávají do servisu kvůli opravě.

 

 

"Díky tomuto systému chráníme bezpečí našich dětí a předcházíme smrtelným nehodám na silnicích. To je dobrým příkladem účinného prosazování pravidel EU v oblasti ochrany spotřebitele. Bohužel v mnoha jiných oblastech ještě musíme prosazování předpisů zlepšit a zajistit, aby spotřebitelé mohli svá práva využívat. To je cílem naší ´nové politiky pro spotřebitele´," dodala Jourová.

 

Nejvíce závadných výrobků pochází z mimoevropských zemí, více než polovina potom z Číny. EU se snaží přimět čínské orgány, aby konkrétní případy řešily a přijímali příslušná opatření. Ze zemí EU pocházela jen čtvrtina výrobků.

 

Nebezpečné produkty, před nimiž aktuálně platí výstraha, můžete najít na oficiální stránce projektu. Kde si také můžete nastavit, aby vám každý týden chodila upozornění na nová rizika. RAPEX se věnuje jen nepotravinářským výrobkům. Na potraviny a krmiva má EU podobný systém RASFF.

vbo TN.cz
Reklama