Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 4. 2017
Reakce na volby

V EU podporují Macrona, Le Penová mluví o přepisování dějin

Marine Le Penová
Zdroj: ČTK
Marine Le Penová se podle odhadů probojovala do druhého kole prezidentských volbe

Jednoznačnou podporu z Bruselu zatím slyší Emmanuel Macron, který se podle odhadů probojoval do druhého kola francouzských prezidentských voleb spolu s nacionalistkou Marine Le Penovou. Ta označila svůj postup za historický výsledek.

Barnier na twitteru Macrona označil za patriota a Evropana. "Francie musí zůstat evropskou," poznamenal s tím, že před druhým kolem v něj má plnou důvěru.

 

Macron podle odhadů v prvním kole nad Le Penovou těsně vyhrál, pozorovatelé očekávají, že v kole druhém posbírá i hlasy voličů, kteří v kole prvním volili některého z neúspěšných kandidátů. K jeho podpoře už ostatně vyzvali kandidáti obou tradičních francouzských stran - socialista Benoit Hamon i kandidát pravice Francois Fillon.

 

Europoslankyně a šéfka francouzské Národní fronty Le Penová kandiduje s programem jasně zaměřeným proti Evropské unii. Prosazuje například opuštění eura, uzavření hranic či tvrdá ochranářská opatření, která jsou v rozporu s evropským jednotným trhem.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o volbách:

 

Také eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky a bývalý francouzský socialistický politik Pierre Moscovici v neděli v podvečer po vyhlášení prvních odhadů výsledků Macrona jednoznačně podpořil. Devětatřicetiletý centristický politik podle něj nyní "nese barvy" všech demokratů a proevropanů. "Žádný hlas by neměl vyjít nadarmo. Můj dostane," zdůraznil Moscovici.

 

 

Macrona podpořil také Belgičan Guy Verhofstadt, lídr liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu s tím, že ve druhém kole je třeba hlasovat pro Francii "tolerantní, ambiciozní a evropskou".

 

Podle analytika Fabiana Zuleega z bruselského Střediska Evropské politiky (EPC) by byl Macronův úspěch dalším pozitivním momentem v EU po nedávných parlamentních volbách v Nizozemsku. "Německé volby také pravděpodobně přinesou proevropský výsledek," dodal Zuleeg.

 

"O Evropské unii v příštích dvou týdnech asi hodně uslyšíme," poznamenal večer v souvislosti s francouzskými prezidentskými volbami mluvčí europarlamentu Jaume Duch.

 

 

Kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová považuje svůj postup do druhého kola francouzských prezidentských voleb za historický výsledek. Při vystoupení po dnešním hlasování vyzvala všechny francouzské vlastence, aby ji podpořili. V sázce je podle ní přežití Francie.

 

Ve francouzských prezidentských volbách jde podle ní o "divokou globalizaci". Nastal podle ní rovněž čas osvobodit francouzský lid od "arogantních elit". Francouzští voliči mají nyní šanci na "skutečnou změnu", uvedla.

epa tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama