Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.3. 2015 12:30
Strach z ISIS

Evropě hrozí chemický útok od IS! Víme, kde islamisté chtějí udeřit!

Nebezpečí z Islámského státu
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com

Tisíce lidí zasaženo smrtícím chlórem. To není apokalyptická představa nebo hrůzostrašná vzpomínka na 1. světovou válku, ale možná brzká realita pro obyvatele Velké Británie. Přední odborník na chemické zbraně totiž varoval, že podobný útok by mohl velmi brzy provést Islámský stát.

Plukovník ve výslužbě Hamish de Bretton-Gordon, bývalý velitel divize chemické a biologické obrany britské armády a NATO, varoval, že Británii reálně hrozí chemický útok. Hrozbu podle něj představují domů se vracející bojovníci ze Sýrie a hlavně Iráku.

 

Bretton-Gordon se obává, že by teroristé z ISIS mohli vyrobit nástražná výbušná zařízení a přidat k nim nádoby s chlórem. Podobné zbraně totiž využívají při obraně Tikrítu a ještě větší nasazení armádní specialisté předpokládají, až irácká armáda postoupí k Mosulu.

 

Riziko představují vracející se džihádisté. V Iráku se totiž naučili konstruovat nástražná výbušná zařízení a chlór lze ve Velké Británii získat zcela legálně! Až 90 000 tun!

 

"Získat zbraně a střelivo by bylo v Británii hodně složité, ale můžete si obstarat až 90 000 tun chlóru. A to bez jakékoliv licence. Mohlo by se to stát ve vlaku, v metru nebo na důležitém fotbalovém zápase. Když v uzavřeném prostoru uvidíte ten žlutozelený plyn a ucítíte zápach, tak vzniklá panika způsobí jatka," svěřil se plukovník se svými obavami listu Daily Mirror.

 

Zdroj z britské rozvědky Daily Mirroru hrozbu potvrdil: "Islámský stát chce spáchat šokující útok na západě, aby využil strachu vyvolaného útoky na Charlie Hebdo v Paříži. Jejich oblíbeným cílem by se mohl stát nějaký dopravní uzel. Záběry by se pak šířili po internetu a vyvolávaly paniku po celém světě."

 

 

Hrozba přichází v době, kdy si svět připomněl dvacetileté výročí od útoku japonské sekty Óm šinrikjó na tokijské metro, který 20. března 1995 zabil 12 lidí a více než tisíc zranil. V dubnu uplyne sto let od prvního masivního nasazení bojového plynu v 1. světové válce, kdy Němci použili hořčičný plyn u belgického města Ypry.

 

 

Bretton-Gordon se minulý týden vrátil z Iráku, kde místním silám a britským speciálním jednotkám radil, jak v případě chemického útoku postupovat. Že je situace v Iráku vážná naznačuje i skutečnost, že britská armáda dopravila speciálním jednotkám SAS protichemické obleky. Islámský stát se k velkým zásobám chlóru dostal při dobytí Mosulu, města s rozvinutým chemickým průmyslem.

 

 

"Islámský stát má spoustu chemických zbraní. Hlavní cenou je Mosul, jejich hlavní město v Iráku. Pokud ho ztratí, ztratí celou zemi a budou se muset stáhnout do Sýrie," dodal plukovník.

 

Reportáž britské stanice BBC pak za asistence pyrotechniků irácké armády ukazuje, jak teroristé využívají chlór v bombách u silnic. Snaží se jimi demoralizovat příslušníky irácké armády a vystrašit civilní obyvatelstvo.

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.3. | 12:30 goliia
37
Musím přiznat, že určité signály a tajné zkoušky agentů IS jsem zaznamenal již ...
23.3. | 12:52 Ukradeny Trotl
-12
Tak vážení. Máte nachystány čtyři sáčky a čtyři gumičky? A do toho pláštěnku? ...
24.3. | 23:08 zacotomame
-1
Náhlasit nevhodný komentář
23.3. 11:38 jan klapal, jasňe, žádnou panyku, ňyčeho se neňý třeba obávat.
24.3. | 23:03 zacotomame
7
Náhlasit nevhodný komentář
Mně na tom příjde zvláštní, co je v tom za vědu. Jednak se divím, že VB umožňuje návrat teroristů do své země aniž by je okamžitě pozavírala na doživotí. Jednak nevidím jediný důvod, proč by se ve VB nedal zařadit Chlor za jedy a podle toho s ním také potom zacházet, tedy omezit jeho dostupnost ...
23.3. | 22:30 guardianangel
-10
Náhlasit nevhodný komentář
lidi vy si pořád myslíte, že náš stát je pupek zeměkoule. Ten kdo jen chvíli žije venku ví, že o nás nikdo nestojí......tak se vraťet ze stromu.....a těch pár arabáků co přijmme ? To je trapný humbuk...porovnejte kolik arabáků nabírají jiné státy a prosím už držte pusinky, děkuji :-)
23.3. | 18:14 janiseq97
0
Náhlasit nevhodný komentář
Oprava víta*
23.3. | 18:14 janiseq97
0
Náhlasit nevhodný komentář
No a my si sem takovou verbez tahame a Zeman je váte s otevřenou náručí a volá vítejte doma... Fuj tajbl
23.3. | 16:25 lup3
7
Náhlasit nevhodný komentář
Pro ČR je větší hrozba USA. Krom blba v Libyi a blbek který se vydaly za penězi, potažmo za dobrodružstvím nemáme s IS problém. Zato z přátelství a společných válečných dobrodružství s USA už mrtvý máme. Zato nemáme žádný výsledek z mnoha válečných let v Iraku a Afgánistánu. Jen ty mrtvé a mrzáky. ...
23.3. | 15:44 Jiri Voves
14
Náhlasit nevhodný komentář
To koukáte,co nám to USA "vypěstovala" z "mírumilovných" muslimů ! A to se chtějí zabydlet i u nás.
23.3. | 15:22 maxfox
-11
Náhlasit nevhodný komentář
23.3. | 14:16 Lenka Fialová Fialová - já bych to nepodceňoval a začal bych nakupovat zásoby.Hlavně je třeba brát věci,které jsou v akci,toho se obchody potřebují nejvíc zbavit.
23.3. | 14:50 nila
-3
Náhlasit nevhodný komentář
věřte-nevěřte, úsudek nechám na každém ww.czech freepress.cz/uvadime-videa/mistem-valky-evropa.html
23.3. | 14:16 Lenka Fialová Fialová
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Jak myslíte, že to dopadne? Myslíte, že opravdu něco bude? Nebo je to jen strašení lidí? Je pro Evropu opravdu riziko války?