Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 7. 2018
Dobrá zpráva

V jeskyni zhubli několik kil! Lékaři popsali zdravotní stav chlapců

Zdroj: TV Nova

Většina z 12 chlapců zachráněných z thajské jeskyně zhubla za 17 dnů strávených v tomto nedobrovolném vězení dva kilogramy. Obecně jsou ale v dobrém stavu a žádný z hochů nejeví známky stresu. Informovalo o tom thajské ministerstvo zdravotnictví.

Lékaři i nadále sledují zdravotní stav chlapců, které potápěči po více než dvou týdnech vyprostili z jeskyně v Thajsku. Ti, které záchranáři dostali ven v neděli, už budou moci opustit karanténu a konečně obejmout své rodiče.

 

V karanténě musejí podle zahraničních médií chlapci strávit nejméně 48 hodin. Zatím u tří z nich lékaři potvrdili plicní infekci, která je ale neohrožuje na životě. Všichni jsou prý v dobrém psychickém i fyzickém stavu.

 

Chlapci a jejich fotbalový trenér se "o sebe v jeskyni dobře postarali", sdělilo thajské ministerstvo zdravotnictví. Kvůli infekci bude jen trojice z nich muset sedm dní užívat léky.

 

Zdravotníci teď budou sledovat také zdravotní stav záchranářů. I oni se mohli při záchraně nakazit. V ohrožení jsou také lékař a trojice potápěčů, kteří s chlapci v jeskyni přežívali od jejich nalezení, tedy asi osm dní.

 

 

Podle odborníků může u chlapců, trenéra či jejich zachránců propuknout závažná nemoc histoplazmóza, přezdívaná jeskynní nemoc. Může za ni houba, která se vyskytuje v půdě kontaminované ptačím a netopýřím trusem. Více čtěte zde.

 

Čtyři malí fotbalisté byli zachráněni v neděli, další čtveřice byla z jeskynního komplexu evakuována v pondělí a zbývající pětici dostal tým potápěčů ven v úterý. Jako poslední vyšel z jeskyně trenér uvězněného fotbalového týmu.

 

Sportovci ve věku mezi 11 a 16 roky s 25letým trenérem zůstali v jeskyni uvězněni 23. června. V podzemí je uzavřela stoupající voda, kvůli které ustupovali stále hlouběji do jeskyně. Záchranáři je našli po devíti dnech.

epa tn.cz / ČTK
Reklama