Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2017 13:36
nejasnosti kolem dotací

V kauze jsem jako svědek, tvrdí Babiš. Policie ho chce stíhat

Zdroj: TV Nova

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš předpokládá, že Sněmovna umožní jeho trestní stíhání. Žádost policie o jeho vydání předal včera její předseda Jan Hamáček mandátovému a imunitnímu výboru. Policie kromě Babiše ke stíhání požaduje vydat i místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Jde o kauzu kolem údajného zneužití dotací ve výši 50 milionů korun pro farmu Čapí hnízdo.

Žádost o vydání k trestnímu stíhání je podle Andreje Babiše dílem jeho politických rivalů, úmyslně prý byla podána několik týdnů před podzimními volbami.

 

"Já jsem byl na policii 23. července a ptal jsem se policisty, v jaké pozici vystupuju, a on že jako svědek. Takže jestli změnil názor za více než dva týdny, tak je to víc než podivné," uvedl Andrej Babiš.


Mandátní a imunitní výbor by měl o žádosti policie jednat příští pátek. Podle předsedkyně výboru Miroslavy Němcové ale bude rozhodnutí záležitostí minimálně dalších dvou schůzek, jedné z nich se zúčastní i Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Pokud výbor doporučí jejich vydání k trestnímu stíhání, budou mít konečné slovo poslanci.

 

 

Žádost policie souvisí s údajným zneužitím dotace na farmu Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. O tu bylo zažádáno v roce 2009, kdy byl Babiš majitelem Agrofertu a Faltýnek členem představenstva. Peníze, které luxusní resort získal, měly být určeny pro malé a střední podniky.

 

"Je s podivem, že tahle 10 let stará dotace, která byla přidělena za hejtmana Bendla, kontrolována panem Rathem i panem Kalouskem, byla přidělena, byla v pořádku, nikdo nepochybil. Farma slouží veřejnosti, je tam zaměstnáno 68 lidí, žádná korupce, žádný profit, takže je jasné, že to načasování je politického rázu a má zásadním způsobem ovlivnit názor veřejnosti na moji osobu a na naše hnutí," dodal Babiš.

mom/Jaroslav Brousil TN.cz