Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.4. 2017 09:37
válka v sýrii

V konvoji evakuovaných civilistů vybuchla bomba. Až 100 mrtvých

Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Nejméně 100 lidí přišlo o život při dnešním útoku na konvoj autobusů u Aleppa na severu Sýrie. Oznámila to agentura AP s odvoláním na záchranáře ve službách syrské opozice, podle kterých dobrovolníci z místa krveprolití odnesli nejméně stovku těl. Předchozí bilance uváděla 43 mrtvých.

Podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv SOHR i vládních zdrojů šlo o cílený útok, neboť u konvoje 75 autobusů sebevražedný atentátník odpálil nákladní auto s výbušninou. V autobusech byli převážně šíitští obyvatele vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali na vpuštění do Aleppa.

 

"Sebevražedný atentátník řídil nákladní auto označené jako auto s humanitární pomocí a nechal ho vybuchnout v blízkosti 75 autobusů," uvedla SOHR. Dodala, že exploze se odehrála na západním předměstí Aleppa.

 

Evakuace obyvatel vesnic Fúa a Kafrája je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. V celém konvoji bylo podle AFP asi 5000 osob evakuovaných v pátek z obcí Fúa a Kafrája.

 

Syrská státní média po výbuchu přinesla obrázky z místa exploze, na nichž leží na zemi mrtvá těla a kolem zničených autobusů se valí černý dým. Zpravodaj agentury AFP popsal mnoho mrtvých a velký počet zraněných po explozi, a to včetně dětí.

 

 

Výměna civilistů a opozičních bojovníků ze čtyřech obléhaných lokalit se dnes zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod. Výměna se kromě šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, týká měst Zabadání a Madájá, obléhaných spojenci syrské armády.

 

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16.000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60.000 lidí.

 

 

V pátek zahájilo evakuaci podle SOHR asi 7200 lidí, z toho 5000 z dvou šíitských vesnic a 2200 z měst Zabadání a Madájá. Podle SOHR i syrské televize byl proces evakuace dnes večer obnoven.

 

Pro dotčené obyvatele jsou evakuace bolestnou záležitostí. "Je strašné být takto vykořeněn a muset jít žít jinam, kde to není naše," řekl AFP veterinář z Fúji. Syrská opozice kritizuje tyto vynucené výměny obyvatelstva jako "zločiny proti lidskosti". Během konfliktu, který si od roku 2011 vyžádal více než 320.000 obětí na životech, přišly o své domovy miliony lidí.

tn.cz / ČTK