Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.11. 2017 10:57
Masakr v Texasu

V kostele střílel bývalý voják (26), který měl temnou minulost

Zdroj: Enex

Střelba v texaském kostele je jedním z nejhorších masakrů v americké historii. Šestadvacetiletý útočník, kterého média identifikovala jako Devina Patricka Kelleyho, zastřelil 26 lidí. Při útěku z místa činu byl zastřelen. V kostele zřejmě útočil bývalý příslušník amerického letectva, kterého z ozbrojených sil vyhodili kvůli domácímu násilí.

Totožnost útočníka potvrdily televizi CBS policejní zdroje. V baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs útočil šestadvacetiletý Devin Patrick Kelley. Ten byl v letech 2010 až 2014 příslušníkem amerického letectva, kde měl na starosti logistickou podporu.

 

V roce 2012 byl ale odsouzen za napadení své partnerky a jejich dítěte. CBS to potvrdila mluvčí letectva Ann Stefaneková. Kelley byl vojenským soudem odsouzen na 12 měsíců vězení a propuštění z ozbrojených sil bez nároků na výsluhy.


15

GALERIE: Střelba v kostele v americkém Texasu

Zdroj: Profimedia

Střelba v kostele v americkém Texasu - 1

Hodnocení:


 

Kelley žil ve městě New Braunfels v Texasu, které od místa útoku leží přibližně 55 kilometrů. Podle vyšetřovatelů to zatím nevypadá, že by měl Kelley nějaké vazby na teroristické organizace, americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ale prošetřuje verzi, že byl členem jedné z místních milic.

 

"Devin byl naštvaný na vládu. Věřil ve svá lidská práva. Je ateista, nevěřící," napsal na facebook Kelleyho strýc Dave Ivey. Podle svého profilu na síti LinkedIn přitom Kelley jeden čas působil jako dobrovolník, který v kostele vedl kurzy studia Bible. Jeho strýc jej na facebooku označil za zbabělce, který není lepší než sebevražední atentátníci. "Doufám, že shoří v pekle!" dodal.

 

 

Svou láskou ke zbraním se Kelley netajil. Na jeho facebookovém účtu, který nechala FBI zablokovat, měl fotografie svého arsenálu, včetně fotky útočné poloautomatické pušky AR-15, která je civilní verzí legendární pušky M-16 používané americkou armádou. Kelley fotografii zbraně položené na šedém gauči okomentoval slovy "To je ale zlá mrcha". Právě varianta pušky AR-15 měla být vražednou zbraní, kterou útočník v kostele použil.

 

Podle listu Daily Mail byla matka Kelleyho druhé manželky Danielle Shieldsové Michelle pravidelnou návštěvnicí kostela, ve kterém Kelley zabíjel. Na facebooku měla mezi přáteli ženu pastora baptistického kostela v Sutherland Springs. Kelley měl minimálně dvě děti - syna a dceru.

 

 

Jestli jsou mezi oběťmi i jeho příbuzní, zatím není jisté. Podle svědků měl Kelley útočit v černém taktickém obleku. Střelba je nejhorším masakrem v dějinách Texasu a pátým nejhorším útokem šíleného střelce v dějinách Spojených států.
 

 

Ty se přitom ještě nevzpamatovaly z řádění čtyřiašedesátiletého Stephena Paddocka, který 1. října zavraždil z okna hotelového pokoje v Las Vegas 58 návštěvníků koncertu a zranil dalších téměř 500. Druhý nejhorší útok má na svědomí terorista Omar Mateen, který vloni v červnu zabil 49 návštěvníků gayklubu v Orlandu.

vbo TN.cz