Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Dovolená plná zábavy!

Aktualizováno 10.2. 2015 21:16
strach a nejistota

Záchranáři turisty pod lavinou v Krkonoších nenašli, ale vrátí se

Zdroj: TV Nova

V oblasti Modrého dolu u Pece pod Sněžkou v Krkonoších dnes odpoledne spadla velká lavina. Zhruba 80 záchranářů na místě do zhruba 18:30 prověřovalo, zda někoho nezavalila.

Pak záchranáři kvůli hrozícím sesuvům dalších lavin pátrání z bezpečnostních důvodů ukončili. ČTK to řekl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Případné další pátrání by podle něj mohlo pokračovat ve středu po stanovení další strategie.
 

Podle některých svědectví se v místě před pádem laviny pohybovali tři lidé. "Zatím nám ale nebylo nahlášeno žádné pohřešování lidí z žádné boudy, výcviku či odjinud. Pohřešování nemá hlášeno ani policie," řekl Klepš. Přesto se podle něj zatím nedá se stoprocentní jistotou vyloučit, že pod lavinou nikdo není.


Záchranáři měli na místě šest psů. Se speciálním vyhledávačem pomáhali i tři členové polské horské služby. Laviniště záchranáři prohledávali v rojnici i pomocí lavinových sond. "Místo je nepřístupné, doprava k němu se děje většinou vrtulníky. Nyní je na místě vrtulník policie," řekl před 17:30 Klepš. Zavalení osob lavinou zatím nemá hlášené ani trutnovská policie.

 

Lavina měla podle Klepše délku přes jeden kilometr. Šíře odtrhu byla přes 200 metrů a výška odtrhu se pohybovala mezi jedním až třemi metry. Měla by to být největší lavina v Krkonoších za poslední desítky let.

 

Na místě zasahovaly tři vrtulníky z Hradce Králové, Liberce a Prahy, které dopravily na místo sesuvu laviny záchranáře. Po 16:00 na místě zůstávaly dva vrtulníky, protože pražský musel odletět k jinému případu.

 

Provozovatel ubytování v Modrém dole Tomislav Jana odhadl, že lavina je široká několik set metrů a dodal, že podobně velká lavina spadla v této lokalitě před zhruba třiceti roky. "Soused říkal, že pád laviny dokonce slyšel," řekl Jana.

 

Lavina sjela do Modrého dolu z úbočí Studniční hory z lokality zvané Mapa republiky. V lokalitě Mapy republiky sníh každoročně vydrží nejdéle, nakonec tající sněhové pole získá podobu bývalého Československa. Když je zima bohatá na sníh, mocnost navátých sněhových vrstev tam dosahuje až 17 metrů.

 

 

Pád laviny zachytila i kamera umístěná u Boudy na Muldě v Peci pod Sněžkou, na zvětšeném záběru je vidět, že se masa sněhu zastavila nedaleko boudy Děvín. "Všichni na chatě jsou v pořádku, i když vyděšení. Lavina sjela mezi potokem a chatou. Čelo laviny končilo asi třicet metrů od baráku. Co vím, tak v místě lavinového svahu se měli pohybovat asi dva nebo tři lidé, možná to byli oni, kdo utrhl lavinu," citoval dnes server iDnes.cz ženu, která je v telefonickém kontaktu s lidmi ubytovaných na chatě Děvín.

 

Záchranáři vyjížděli k pádu laviny v Malé Studniční jámě v Krkonoších minulý týden, při neštěstí zemřel osmadvacetiletý lyžař. Další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili, jeden z nich skončil se zraněním v péči lékařů.

 

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, na hřebenech leží 80 až 120 centimetrů sněhu. "Ve žlabech a na lavinových svazích je vlivem větru uloženo velké množství sněhu. Možnost pádu deskových lavin. Sněhové profily vykazují jen velmi slabou stabilitu. Nebezpečné jsou všechny expozice," varuje horská služba na svém webu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Snowboardistu zavalila lavina. Hororovou situaci natočil na VIDEO!

Holandsko truchlí: Zemřel princ Friso, kterého loni zavalila lavina

jox, hru s přispěním Filipa Pultara TN.cz