Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.5. 2017 22:35
Nakažlivá nemoc

V liberecké firmě se objevila tuberkulóza. Zaměstnanci se bojí

Zdroj: TV Nova

V liberecké pobočce japonského nadnárodního výrobce autoklimatizací se u jednoho ze zaměstnanců objevila otevřená tuberkulóza. Muž na lince pracoval několik týdnů. Zaměstnanci firmy se bojí o zdraví.

"Byla tam vnesena agenturním zaměstnancem. Je to 3. místo v ČR, kde se tuberkulóza objevila, tzn. mimo Plzně, Kvasiny i Liberec," řekl TV Nova Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

 

Pacient byl hospitalizován na plicním oddělení liberecké nemocnice. Ta také celý případ monitoruje. Muž ze Slovenska pracoval ve firmě Denso tři týdny.

 

"Ten člověk se pohyboval po celém Densu. Chodil na záchod, do kuřárny, do kantýny. Takže lidé mají strach," řekla TV Nova zaměstnankyně společnosti Denso Liberec.

 

Nejbližší kolegové už prošli kontrolou na plicním oddělení. Podle hygieniků byli s mužem v kontaktu krátce na to, aby se mohli nakazit.

 

"Tam ten kontakt musí být intenzivnější a dlouhodobější. Nepřenáší se tak snadno," uklidňuje epidemiolog z Krajské hygienické stanice v Libereckém kraji Jaroslav Harman.

 

 

Přesto jde o nebezpečnou nemoc. Zpočátku vypadá jen jako kašel s horečkami. Neléčená aktivní tuberkulóza končí v polovině případů smrtí. A neléčený člověk může ročně nakazit až 15 lidí. Že jste nemocní, se můžete dozvědět až za hodně dlouho.

 

"Ta inkubační doba může být v rozsahu několika týdnů až několika let," upozoňuje epidemiolog Harman.

 

Podle šéfa Asociace odborů je problém u pracovních agentur." V těch třetích zemích nefunguje očkování na TBC a žloutenku. Pak ti lidé jsou sem přivezeni, vsazeni do výrobních procesů a pak se nám toto děje," myslí si Milan Šubrt.

 

 

Že je větší hrozba tuberkulózy u cizinců potvrzuje i epidemiolog Harman. "Zejména ze zemí jako třeba Ukrajina, Rumunsko a Bulharsko," dodává.

 

"Agentury dostaly pokyn od nás, ale my si můžeme udělat své opatření v rámci našich vstupních prohlídek," řekla personální manažerka liberecké společnosti Denso, kde se tuberkulóza u zaměstnance objevila, Šárka Valentová.

 

Proti loňsku hygienici zaznamenali nárůst z 20 případů na 34. Přesto je ČR v rámci TBC bezpečnou zemí.

vbo, Ivan Berka TN.cz
Reklama