Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2017 20:35
1 mrtvý, další zranění

V Londýně vjela dodávka do lidí! 'Kolem byla těla, lidé utíkali a řvali'

Zdroj: TV Nova

Jeden člověk přišel o život a dalších deset utrpělo zranění, když v noci na dnešek najel v Londýně řidič dodávky do skupiny muslimů odcházejících z mešity. Policie, která muže zadržela, podle předsedkyně vlády Theresy Mayové incident vyšetřuje jako možný teroristický útok. Premiérka hned na dnešek svolala zasedání výboru pro mimořádné situace.

Incident se stal krátce po 1:20 SELČ v městské části Finsbury Park na severu Londýna. Podle svědků z dodávky následně vystoupil muž a nejméně jednu osobu pobodal, celkem bylo útokem zasaženo nejméně deset lidí. Na místo vyrazily vozy záchranné lékařské služby. Podrobnější informace zatím úřady neposkytly. Podle informací listu The Sun najela dodávka do muslimů odcházejících z mešity. Policie žádná zranění nožem nepotvrdila.

 

"V dodávce byli tři lidé, jednoho z nich zadržela policie. Dva další utekli," popsal svědek. Svědci z místa neštěstí vylučují, že by se jednalo o nehodu. Trojice mužů podle nich najela do chodců úmyslně. Útok přišel v době, kdy muslimové slaví postní měsíc ramadán.

 

18

GALERIE: Dodávka najela do skupiny muslimů

Zdroj: Profimedia

Dodávka najela do skupiny muslimů - 2

Hodnocení:

 

Britská premiérka Theresa Mayová označila najetí automobilu do chodců u londýnské mešity za "strašný incident", ke kterému policie přistupuje jako k možnému teroristickému útoku.

 

Podle Mayové se uskuteční zasedání výboru pro mimořádné situace. Teď je podle svých slov v myšlenkách se zraněnými. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ho incident naprosto šokoval.

 

 

Nejedná se o první londýnský incident v tomto roce. 22. března najel muž do lidí na mostě Westminster Bridge, následně pobodal několik chodců. 3. června pak najel vůz do lidí na London Bridge, útočníci poté pobodali návštěvníky blízkých barů a restaurací.

 

Starosta britské metropole Sadiq Khan označil noční incident s najetím dodávky do muslimských věřících u londýnské mešity za útok na společné hodnoty, stejně jako tomu bylo při nedávných podobných událostech v Manchesteru a v Londýně. Podle policie tentokrát přišel o život jeden člověk a deset utrpělo zranění. Starosta zároveň slíbil, že do ulic bude vyslán větší počet policistů k uklidnění skupin obyvatel, zejména těch, kteří dodržují muslimský postní měsíc ramadán.

 

Očima svědků

 

Svědci incidentu u londýnské mešity, kde najela do chodců dodávka, hovoří o šoku a křiku. Podle serveru BBC popisují záchranné práce a poukazují na rychlou reakci policie. "Byl jsem šokovaný, šokovaný, šokovaný. Kolem mě byla těla," uvedl jeden ze svědků, kterému se podařilo uskočit dodávce z cesty. "Bohudík jsem se dostal stranou. Prostě jsem skočil," dodal.

 

Jedna z místních obyvatelek BBC řekla, že viděla lidi "křičet a řvát". "Je hrozné sledovat policisty provádějící masáž srdce lidem na zemi v zoufalé snaze je zachránit. Jen doufám, že se jim to povedlo," uvedla další svědkyně.

 

"Slyšela jsem spoustu křiku a viděla mnoho pobíhajících lidí. Pak se začaly objevovat spousty policejních aut, vrtulníků a hasičských vozů," řekla podle listu Evening Standard jedna z místních obyvatelek. "Reakce bezpečnostních a záchranářských složek byla opravdu rychlá a působivá," dodala. "Policie dorazila téměř okamžitě, náhodou projížděla kolem," upozornil jeden svědek.
 

tn.cz / ČTK