Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 3. 2017
Válečný zločin

V Mosulu udeřily chemické zbraně na civilisty, zuří Červený kříž

Kouř nad Mosulem
Zdroj: Profimedia

Podle Mezinárodního červeného kříže (ICRC) byly v Mosulu použity chemické zbraně. V nemocnici Rozhawa lékaři ošetřují sedm lidí, ti vykazují symptomy, které provází vystavení žíravé látce. Lékaři ICRC poskytli plnou asistenci místnímu lékařskému týmu. Chemické útoky důrazně zakazuje mezinárodní humanitární právo.

"V posledních dvou dnech přijala nemocnice Rozhawa dvě ženy a pět dětí se symptomy, které provází vystavení žíravému chemickému činidlu," uvedl regionální ředitel ICRC pro Střední východ Robert Mardini.

 

"Užití chemických zbraní je zcela zakázáno mezinárodním humanitárním právem. Velice nás znepokojilo, co naši kolegové viděli a odsuzujeme jakékoliv užití chemických zbraní, jakoukoliv stranou, kdekoliv," dodal Mardini.

 

Mezi symptomy, které vykazují pacienti v nemocnici Rozhawa, jsou puchýře, zčervenání očí, podráždění pokožky, zvracení a kašel. Lékařské týmy ICRC naučily místní lékaře, jak správně pacienty, kteří byly chemickým činidlům vystaveni, dekontaminovat. ICRC také poskytl speciální léčiva.

 

Týmy ICRC podle vyjádření úzce spolupracují s místními lékařskými představiteli a Světovou zdravotnickou organizací, aby se připravily na další možné případy, které by se mohly objevit.

 

 

Organizace nezveřejnila, která strana konfliktu je za použití chemických zbraní odpovědná. Takzvaný Islámský stát je podle BBC dlouhodobě podezřívaný z přípravy a používání chemických zbraní.

klma TN.cz

Diskuze

6.3. | 10:57 satanastatavas
0
Prene tak, jak pise Truth..V Iraku RUsko nezasahuje..Je tedy problem to na ne hodit. Tak se to radsi tutla, ze?
3.3. | 21:30 truthwillprevail
6
Ale jak je to možné, tam přece Asad a Rusko není,chi. Budu hádat, jedná se opět o chemické zbraně Německé výroby. Tady jasně vidíte že chemické zbraně jsou všude, které používá více stran. Ale Americké prasata to vždy svedly na své nepřátelé. Kdo je tedy použil v Mosulu?
3.3. | 21:00 overal
2
Poleptání nevychovaných žen je přece běžný islámský trest a s chemickými zbraněmi nemá vůbec nic společného.
3.3. | 19:30 Benito Juarez
-2
Nezveřejnila? Takže kurdové.