Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 1. 2016
plastová hrozba

Hororový scénář: V oceánech bude víc plastu než ryb

Skládka
Zdroj: Thinkstockphotos

Každou minutu se do oceánu dostane množství plastu, které odpovídá nákladu popelářského auta. Pokud se současná situace nepřehodnotí, bude podle zprávy nadace Ellen MacArthurové v našich oceánech v roce 2050 více plastů než ryb.

Plasty v oceánech ve své původní podobě vydrží stovky let a ještě déle zde zůstanou rozložené na menší částice, což znamená, že se odpad v oceánech neustále hromadí. Zpráva uvádí, že podle posledních průzkumů je v současné chvíli v oceánech více než 150 miliónů tun odpadu.

 

Odpad neohrožuje jen jednotlivé ryby a mořské živočichy, ale ničí celý ekosystém, hrozí tak jeho nenávratné poškození.

 

Produkce plastů se od roku 1964 zdvacetinásobila a podle expertů se v příštích 20 letech toto číslo zdvojnásobí. Přitom jen 5% z vyrobeného množství se recykluje, 40% skončí na skládkách a téměř třetina se dostane do křehkého oceánského ekosystému. Zbytek se povětšinou spálí.

 

 

Zpráva uvádí, že v současné chvíli je v oceánu 1 tuna plastů na 5 tun ryb, pokud bude současný trend pokračovat, v roce 2025 by to mělo být již 1 tuna plastů ku 3 tunám ryb a v roce 2050 by mělo množství odpadu přesáhnout velikost rybí populace.

 

 

Výroba plastů v dnešní době spotřebuje zhruba 6% vytěžené ropy, vzhledem k neustálému růstu produkce by to za 35 let mohlo být až 20%. Vyřešit tento problém nebude podle MacArthurové vůbec jednoduché, zvláště v situaci, kdy je rostoucí poptávkou vytvářen neustálý tlak na výrobu dalších plastů.
 

klma TN.cz

Diskuze

21.1. | 08:20 petalinos
4
Náhlasit nevhodný komentář
Lidi jsou jen prasata,kteří maji plnou hubu ekologie ale jen zacinkají prachy tak celé ekologicke myšlení jde do háje.Ted jsme my a po nás potopa.Moře se zasírá,přiroda devastuje,ozonová vrstva ubyvá,Evropa jde do háje pod náporem bojovníku IS.Co po nás zustane našim dětem.Jen otroctví muslimum
21.1. | 08:20 josefvyskoc
-1
Náhlasit nevhodný komentář
cely problem tkvi v tom, ze se nam cerni a zluti soudruzi jaksi premnozuji, a to sebou prinasi nadprodukci mj. odpadu a take glob. oteplovani...myslim ze toto bude "orisek" i pro pí sabatovou...a ze ta dokaze veci ! ...