Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2017 14:24
menší trauma

V Ostravě mají užitečnou novinku! Má pomoci znásilněným ženám

Zdroj: TV Nova

Letos už jedenáct případů znásilnění řeší ostravští kriminalisté. Zřídili proto krizovou linku pro nemocnice, která má pomoci obětem tohoto trestného činu.

Hranečník, rok 2015. Mladou dívku dlouhé čtyři hodiny znásilňoval bezdomovec posilněný alkoholem (psali jsme zde). Dostal šest a půl roku vězení.

 

Letos si v tramvaji vyhlédl muž 26letou dívku, pronásledoval ji a pak za vlasy dotáhl do křoví. Dívka volala o pomoc a kolemjdoucí útočníka zahnal (více zde).

 

Právě kvůli těmto případům už tak traumatických útoků policie s nemocnicí v Ostravě uzavřela dohodu. Zkrátit se má doba čekání na vyšetření a hlavně preciznost v zajišťování biologických stop.  

 

"Pokud čeká znásilněná žena někde v čekárně na vyšetření spolu s policisty, tak druhotná traumatizace může být nebezpečněijší než poranění, která fyzicky utrpí," vysvětluje kriminalista Radim Wita.

 

 

Právě kvůli tomu policie a lékaři zavedli zvláštní opatření. "Bylo poskytnuto speciální telefonní číslo, na které policie zavolá předem, aby oběti těchto trestných činů nemusely čekat, kdyby doktor zrovna operoval," řekl ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.

 

Kriminalisté apelují na oběti znásilnění nebo i domácícho násilí, aby po činu vyhledaly pomoc - ať už policistů nebo záchranářů. Neměly by se sprchovat, čistit věci a napadení tutlat.

 

To vše může napomoci k rychlé identifikaci či dopadení pachatele. Podobný systém už funguje v Praze.

mom/Lucie Cochlarová TN.cz