Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 4. 2017
nejhorší za 20 let

V Ostravě řádí spalničky, hrozivá epidemie se rychle šíří! PŘÍZNAKY

Zdroj: TV Nova

Nejhorší epidemie spalniček za posledních dvacet let se šíří Moravskoslezským krajem. Hygienici tam evidují desítky případů a dokonce nařídili očkování zdravotníkům, kteří s nakaženými mohou přijít do styku.

Na infekčním oddělení ostravské fakultní nemocnice je v izolaci desítka pacientů. "Momentálně máme v péči čtyři dospělé a šest dětí," potvrdil mluvčí Tomáš Oborný. "Právě na Ostravsku máme zvýšený výskyt, takže teď každý den přijímáme tři pacienty s podezřením na spalničky," dodala tamní lékařka Lubomíra Hozáková.

 

V minulých letech se spalničky v kraji nevyskytovaly. Teď už dvacítku vyléčených z nemocnice propustili. Spalničky jsou ovšem vysoce nakažlivou nemocí, která se přenáší vzduchem. Nemocní jsou tak už i mezi lékaři. Hygienici raději nařídili očkování 600 zdravotníků většinou z nemocnic v Ostravě, Opavě či Havířově.

 

"Očkování našich zaměstnanců momentálně probíhá, jedná se o pracovníky infekční kliniky a pediatrické kliniky," vysvětlil Oborný.

 

 

Zákeřnost spalniček pak vysvětlil primář ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý. "Zradou je to, že první čtyři dny neodlišíme to onemocnění od obyčejného nachlazení, bývá horečka, kašel, rýma, zánět spojivek," řekl.  Pak se ale objeví zarudlé vyrážky. Nejprve v ústech, později na obličeji a nakonec na celém těle.

 

Za vším je podle hygieniků klesající počet očkovaných. "I člověk, který prodělal spalničky, je může znovu dostat," upozorňuje navíc Hozáková. Kvůli výjimečné situaci je teď povoleno očkovat děti o půl roku dřív než obvykle, tedy už od devátého měsíce.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Pozor na rychlé občerstvení: Už po dvou týdnech zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva!

Svět děsí nový virus: Je podobný ebole a také zabíjí!

Zdeněk Čík/ lud TN.cz