Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 8. 2017
Nová budova galerie

V Praze vyroste Zlaté vejce místo parku! Radní mu dali zelenou

Zdroj: TV Nova

Praha bude mít možná novou dominantu - zlaté vejce. Právě takový tvar by mohla mít nová budova galerie. Vyrůst by měla na břehu Vltavy u Štefánikova mostu v samém centru hlavního města. Její návrh původně vznikl jako místo pro výstavu Slovanské epopeje, která bude ale pravděpodobně umístěna v jiné budově na Těšnově.

Úplně jinak by mohlo vypadat centrum Prahy za několik let. Nábřeží Vltavy by mohlo zdobit obří zlaté vejce. Galerie ve tvaru zlatého vejce by mohla stát na místě parčíku na konci Revoluční ulice. Cena stavby je předběžně vyčíslena na 184 milionů korun.

 

"Je potřeba, aby byla dotvořena, uzavřena Revoluční třída a v podstatě i Dvořákovo nábřeží. Tento objekt by uzavíral oba zmíněné prostory, tvořil by takovou novou dominantní architekturu," argumentuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

 

V úterý pražští radní odsouhlasili změnu územního plánu, z parku se tedy může stát stavební plocha. Se zastavěním tohoto místa nesouhlasí například náměstkyně primátorky.

 

"Vzhledem k tomu, že je blízko řeka a je to v centru, jde o místo, které má určitě potenciál stát se určitým mikro-relaxačním pláckem," myslí si Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice).

 

 

Pro zlaté vejce byla vypracována objemová studie, je ale možné, že nakonec bude galerie vypadat jinak. Není to přitom první návrh stavby netradičního tvaru. Nejznámější je chobotnice, kde měla sídlit Národní knihovna. Navrhnul ji architekt Jan Kaplický. Postavena nikdy nebyla.

 

Stejně dopadl jeho návrh na koncertní halu ve tvaru rejnoka v Českých Budějovicích. A nikdo se taky nesveze na ruském kole, které mělo stát na pražské náplavce.

Veronika Polášková/epa TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama