Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.11. 2016 15:28
pražská tržnice SAPA

V restauraci nelegálně zabíjeli zvířata! Krev byla i na stěnách

Nelegální porážka v tržnici SAPA
Zdroj: SZPI
V restauraci nelegálně poráželi kachny

Nelegální porážku kachen odhalili na pražské tržnici SAPA kontroloři. Stovky kilogramů masa teď musí majitel restaurace na vlastní náklady zlikvidovat. Hrozí mu až půlmilionová pokuta.

Zabíjeli, porcovali a skladovali kachny a patrně z nich následně připravovali pokrmy pro své hosty. Z toho viní restauraci DUNG LIEN kontroloři kontroloři Státní veterinární správy (SVS) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Bez předchozího schválení ze strany veterinárního dozoru je to v Česku zakázané.

 

"Kromě 650 kg masa a kostí zde bylo přechováváno také osm živých kachen. Z tohoto důvodu předá SVS Úřadu městské části Praha – Libuš zároveň podnět pro podezření na týrání zvířat," uvedl mluvčí veterinární správy Petr Pejchal.

 

"Vedle živých kachen na vzdálenost cca jednoho metru bylo umístěno další vykrvené kachní tělo a to v těsné blízkosti úložiště pytlů s dřevěným uhlím. Pod dřezem se nacházela velká plastová nádoba se zbytky zeleniny a vnitřností včetně obsahu žaludků. Stěny nádoby byly znečištěny zbytky peří. Po vyndání bylo zjištěno, že se v této nádobě nacházely vnitřnosti od 38 kusů drůbeže," upřesnil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

113

GALERIE: Nelegální porážka v tržnici SAPA

Zdroj: SZPI

Nelegální porážka v tržnici SAPA - 1

Hodnocení:

 

V provozovně se kromě toho nacházela také stavební míchačka, boty, oděvy a další věci, které nesouvisely s činností. SZPI okamžitě zakázala užívání prostor v části restaurace.

 

 

V areálu tržnice SAPA jde letos už o několikáté porušení zákona. Například koncem září společná kontrola SVS s policií odhalila nelegální sklad a v něm více než 35 tun živočišných produktů.

 

"Pokud chce kdokoliv podnikat na území České republiky, musí respektovat zdejší právní předpisy. Potraviny živočišného původu jsou velmi rizikovou komoditou, pokud jde o jejich potenciál poškodit zdraví spotřebitele. Podle toho s nimi musí být také nakládáno,“ popsal ředitel SVS Zbyněk Semerád.

mom TN.cz