Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 9. 2017
Planý poplach

V sušenkách našli toxický fipronil, ale jen stopové množství

Zlaté věnečky
Zdroj: oficiální zdroj
V oblíbených sušenkách nebylo nadlimitní množství fipronilu

Veterináři na základě analýzy uvedli, že žloutkové věnečky Opavia neobsahují nadlimitní množství jedovatého fipronilu. Nepotvrdilo se tak podezření, které vyvolal německý výrobce. Ten firmu varoval, že v minulosti zaslal do továrny vaječné žloutky, u nichž byl později fipronil zjištěn.

"Toxikologický rozbor potraviny Opavia Zlaté věnečky žloutkové, prodávající: Mondelez Czech Republic s.r.o. nepotvrdil nadlimitní přítomnost kontaminantu fipronil," uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

 

Množství prostředku na hubení škůdců v sušenkách nepřekročoval povolenou hranici, kontrola potvrdila jen stopové množství. Lidé proto mohou věnečky jíst bez obav dál, uvedenou šarži už ale Opavia stáhla z prodeje.

 

"U uvedené potraviny existovalo podezření na kontaminaci insekticidem fipronil na základě notifikace zaslané prostřednictvím evropského systému rychlého varování (RASFF)," doplnil Kopřiva. Do výrobního závodu měl německý výrobce dodat šarži sušeného vaječného žloutku s fipronilem.

 

Nebezpečný insekticid zjistili veterináři ve vejcích a vaječných výrobcích, které do Česka dovezla firma Zeelandia. Vaječné produkty s fipronilem, pocházející z Německa, dodala více než stovce svých zákazníků, šlo o sedm tun zboží. Více čtěte zde.

 

 

 

Zeelandia zásobovala také hotely a restaurační zařízení na Slovensku, kde veterináři potvrdili fipronil ve vařených loupaných vejcích z Česka. Není jasné, zda byly z českých chovů, nebo také dovezeny z Německa. Celou zprávu najdete zde.

 

Podle agentury DPA se kontaminovaná vejce objevila už ve 24 zemích Evropské unie. Skandál nezasáhl jen Litvu, Portugalsko, Kypr a Chorvatsko. Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.

epa TN.cz