Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.3. 2016 15:05
Nemoc špinavých rukou

V uprchlickém táboře Idomeni je žloutenka! Řecko se bojí šíření

Hrozné podmínky v táboře Idomeni
Zdroj: Profimedia
Uprchlický tábor Idomeni na řecko-makedonských hranicích

V uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonských hranicích se objevila žloutenka! Řecko proto ještě zintenzivnilo snahu dostat tisíce uprchlíků do přijímacích center, aby zabránilo dalšímu šíření. Nakažená je podle lékařů v oblasti zatím jedna dívka.

Ve stanovém městečku uprchlíků u přechodu Idomeni se vyskytla žloutenka typu A. Lékaři ji v pátek diagnostikovali u devítileté Syřanky, další nákaza se zatím nepotvrdila. Hepatitidě se jinak přezdívá "nemoc špinavých rukou", přenáší se totiž znečištěnýma rukama nebo kontaminovanou vodou.

 

V otřesných podmínkách, kde uprchlíci žijí, se tedy může rychle rozšířit. Tomu se teď snaží řecké úřady zabránit a stupňují snahu tisíce migrantů přesunout do přijímacích center. Do tábora také Atény poslaly sedm cisteren s pitnou vodou, aby situaci zmírnily. 400 lidí z Idomeni prý bude také proti žloutence očkováno.

 

Na řecko-makedonské hranici se tísní asi 12 tisíc uprchlíků, kterým se zavřela dosud používaná trasa na cestě dál do Evropy, když Makedonie přestala tento týden uprchlíky pouštět na své území. Žijí ve stanech a podmínky jejich ubytování komplikuje déšť a špatné počasí.

 

"Podmínky v Idomeni se nedají popsat, je to močál vytvořený dešti," řekl šéf řeckého střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Thanasis Giannopoulos.

 

 

Podle řeckého tisku propukají mezi uprchlíky potyčky kvůli jídlu a dříví na zátop, mnozí spí pod širým nebem. Řecké úřady několik dní rozdávají letáky s informacemi o uzavření balkánské cesty a s výzvami k dobrovolnému přesunu do přijímacích center jinde v Řecku.

 

"Nejde nám jenom o to dostat lidi z Idomeni, ale zcela tamní tábor zlikvidovat," řekl agentuře Reuters zástupce vlády z krizového střediska pro uprchlíky. Letáky budou mezi uprchlíky distribuovány také na ostrovech a v přístavech, aby se lidé k Idomeni vůbec nevydávali. "Řecko vám nabídne ubytování, jídlo a zdravotní péči," stojí na nich v arabštině, paštó a perštině.

 

Podle náměstka řeckého ministra obrany Dimitrise Vitsase mnozí uprchlíci tvrdošíjně zůstávají u hranice, protože čekají na rozhodnutí summitu EU, který se bude konat příští týden. "Říkáme, že bez ohledu na to rozhodnutí jsou velmi blízko (hranice) tři tábory," řekl Vitsas v televizi.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o táboře Idomeni:

 

epa tn.cz / ČTK