Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.3. 2016 15:05
Nemoc špinavých rukou

V uprchlickém táboře Idomeni je žloutenka! Řecko se bojí šíření

Hrozné podmínky v táboře Idomeni
Zdroj: Profimedia
Uprchlický tábor Idomeni na řecko-makedonských hranicích

V uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonských hranicích se objevila žloutenka! Řecko proto ještě zintenzivnilo snahu dostat tisíce uprchlíků do přijímacích center, aby zabránilo dalšímu šíření. Nakažená je podle lékařů v oblasti zatím jedna dívka.

Ve stanovém městečku uprchlíků u přechodu Idomeni se vyskytla žloutenka typu A. Lékaři ji v pátek diagnostikovali u devítileté Syřanky, další nákaza se zatím nepotvrdila. Hepatitidě se jinak přezdívá "nemoc špinavých rukou", přenáší se totiž znečištěnýma rukama nebo kontaminovanou vodou.

 

V otřesných podmínkách, kde uprchlíci žijí, se tedy může rychle rozšířit. Tomu se teď snaží řecké úřady zabránit a stupňují snahu tisíce migrantů přesunout do přijímacích center. Do tábora také Atény poslaly sedm cisteren s pitnou vodou, aby situaci zmírnily. 400 lidí z Idomeni prý bude také proti žloutence očkováno.

 

Na řecko-makedonské hranici se tísní asi 12 tisíc uprchlíků, kterým se zavřela dosud používaná trasa na cestě dál do Evropy, když Makedonie přestala tento týden uprchlíky pouštět na své území. Žijí ve stanech a podmínky jejich ubytování komplikuje déšť a špatné počasí.

 

"Podmínky v Idomeni se nedají popsat, je to močál vytvořený dešti," řekl šéf řeckého střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Thanasis Giannopoulos.

 

 

Podle řeckého tisku propukají mezi uprchlíky potyčky kvůli jídlu a dříví na zátop, mnozí spí pod širým nebem. Řecké úřady několik dní rozdávají letáky s informacemi o uzavření balkánské cesty a s výzvami k dobrovolnému přesunu do přijímacích center jinde v Řecku.

 

"Nejde nám jenom o to dostat lidi z Idomeni, ale zcela tamní tábor zlikvidovat," řekl agentuře Reuters zástupce vlády z krizového střediska pro uprchlíky. Letáky budou mezi uprchlíky distribuovány také na ostrovech a v přístavech, aby se lidé k Idomeni vůbec nevydávali. "Řecko vám nabídne ubytování, jídlo a zdravotní péči," stojí na nich v arabštině, paštó a perštině.

 

Podle náměstka řeckého ministra obrany Dimitrise Vitsase mnozí uprchlíci tvrdošíjně zůstávají u hranice, protože čekají na rozhodnutí summitu EU, který se bude konat příští týden. "Říkáme, že bez ohledu na to rozhodnutí jsou velmi blízko (hranice) tři tábory," řekl Vitsas v televizi.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o táboře Idomeni:

 

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.3. | 15:11 lenka nováková
35
Dobře jim tak, měli je rovnou topit na moři ještě než se sápali na břeh!! A teď ...
14.3. | 13:28 reypal
0
Desinfikovat.To znají dobře kaluvajti.
15.3. | 19:41 Adeaze Obi
0
Náhlasit nevhodný komentář
ZENY A DETI PUSTIT A CHLAPY POSLAT ZPET
15.3. | 09:58 Rosta
0
Náhlasit nevhodný komentář
To se mi snad jen zdá. Organizovaný přechod do Makedonie. : http://www.kdiskusi.cz/clanek/prechod-migrantu-do-makedonie-je-organizovany/553
15.3. | 09:58 Rosta
0
Náhlasit nevhodný komentář
Organizovaný přechod do Makedonie. : http://www.kdiskusi.cz/clanek/prechod-migrantu-do-makedonie-je-organizovany/553
14.3. | 13:39 Štefan Nemeth
1
Náhlasit nevhodný komentář
Je to pro mne jasné, Mohamed neznal WC papír a tak dodnes se vytírají jen holou rukou. Civilizace, hygiena, respekt žen, respekt ostatních náboženství je jim na hony cizí. tohle není jen víra, je to filozofie života jak nacizmus, která od roku 1945 nemá v Evropě co pohledávat. Trestat stejně!
14.3. | 13:28 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Desinfikovat.To znají dobře kaluvajti.
14.3. | 08:19 homer00
2
Náhlasit nevhodný komentář
at klidně pochcípaji
13.3. | 19:09 Rosta
3
Náhlasit nevhodný komentář
je to v řiti. Volby v Německu ... http://www.kdiskusi.cz/clanek/cerny-prapor-mohou-vyvesit-v-nemecku/548
13.3. | 17:12 viam
24
Náhlasit nevhodný komentář
Proč "ty ubožáky" nenavštíví p. Merkelová a nepodá jim ruku?? Může jim něco naslibovat, třeba hory doly. Hmmm raději se tam válejí, jako prasátka v blátě, místo toho aby využili komfortu azylového tábora, o jejich chorobách nemluvě. Už by se měli vrátit dom.
13.3. | 16:43 overal
25
Náhlasit nevhodný komentář
S prasetem v jedné místnosti a s muslimský prasetem v jednom státu se žít nedá!
13.3. | 16:35 novobilskyy
27
Náhlasit nevhodný komentář
A MADAM MARKELOVOU BYCH TAM NAKOPAL TAKY!