Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 3. 2017
Nejšťastnější země

V těchto zemích jsou lidé nejšťastnější. Jak si vedlo Česko?

Šťastní lidé
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Před pěti lety vyhlásilo Valné shromáždění OSN 20. březen jako Světový den štěstí. Úřad, který má na starosti udržitelný rozvoj, teď vydal srovnání 155 států podle toho, jak v nich jsou obyvatelé šťastní. Nejšťastnější lidé žijí podle OSN v Norsku, Česko si polepšilo o čtyři příčky a skončilo na 23. místě.

Zpráva orgánu OSN zabývajícím se udržitelným rozvojem vychází od roku 2012. Kvalitu života v jednotlivých zemích v ní porovnává dotazníkovým šetřením na základě několika měřítek. Tím jedním je hrubý domácí produkt. Ale zdaleka nejde jen o něj.

 

Roli hraje také to, jak velkou šanci lidé mají, že v dané zemi budou mít podmínky pro zdravý a dlouhý život, jaká je v zemi úroveň sociálních podpory nejen od státu, ale především od blízkých a přátel, tedy jestli obyvatelé dostanou pomocnou ruku. Vyhodnocuje se také, zda lidé mají možnost svobodně rozhodovat o svém životě, jak jsou jejich krajané štědří a jak vnímají problém korupce.

 

Podle výzkumu OSN žijí nejšťastnější lidé v Norsku, které se na čelo žebříčku vyšvihlo vůbec poprvé a sesadilo Dánsko. To se na první příčce umístilo třikrát z předchozích čtyř let. Jednou si triumf připsalo také Švýcarsko, které se v letošním srovnání umístilo za Norskem, Dánskem a Islandem na čtvrtém místě.

 

Žebříček štěstí 2014 - 2016
Země, kde jsou obyvatelé nejšťastnější.

 

Norsko se posunulo na první příčku i přes propad v cenách ropy. "Je to úžasný případ. Tím, že Norové výnosy z těžby ropy investují pro dobro budoucích generací se chrání před volativními nárůsty a propady cen, které zasáhly další ekonomiky založené na produkci ropy," uvedl profesor University of British Columbia John Helliwell.

 

"Ten důraz na budoucnost nad současností je možný díky velké úrovni vzájemné důvěry, štědrosti, táhnutí za jeden provaz a dobré vládě. To všechno v Norsku je, stejně jako v ostatních zemích na čele žebříčku," vysvětluje Helliwell, proč si Norsko vede tak dobře.

 

Česko se v žebříčku umístilo na 23. místě, oproti předchozímu ročníku si polepšilo o čtyři místa. Ze všech postkomunistických zemí si vedlo zdaleka nejlépe. Slovensko skončilo 40., Polsko 46., Slovinsko 62., Maďarsko 75., Chorvatsko 75., a třeba Bulharsko až 105.

 

 

Ze zemí, kde proběhlo šetření, žijí nejméně šťastní lidé v Středoafrické republice, Burundi, Tanzanii, válkou zmítané Sýrii a ve Rwandě.

 

Letošní ročník věnoval zvláštní pozornost tomu, jak jsou lidé šťastní v zaměstnání. "Lidé v práci tráví většinu svého života, takže je důležité zjistit, jakou roli má zaměstnání a nezaměstnanost na jejich štěstí," uvedl profesor Oxfordské univerzity Jan-Emmanuel De Neve.

 

Potvrdil se očekávaný předpoklad, že čím větší mají lidé plat, tím jsou šťastnější. Ukázalo se ale, že peníze nejsou jedinou věcí, na které záleží. Zaměstnanci také kladli důraz na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, rozmanitost jejich práce či to, jak samostatně mohou pracovat.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.3. | 13:50 truthwillprevail
10
Petr Kelenda - ČR patří i do zemí kde je nejvíce rozdělená společnost, ČR vede ...
20.3. | 15:37 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
http://tinyurl.com/mwb5ptj
20.3. | 21:43 zvonekdozahrady
3
Náhlasit nevhodný komentář
V česku jsou nejštastnější vyvěšovači tibetských vlajek, protože to jsou takový pacienti že něvědí jaká bije.
20.3. | 21:32 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdepak je asi Haiti...Lidi v Rusku jsou štastní když maj dost vodky, v Americe zase heroin a Whisku.Když ji nemaj tak se strilej navzajem,nebo pachaj sebevraždy nebot do Ruska nedoplavou...
20.3. | 21:26 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
NOjo, z Ruska maji kam utect, ale kam maji utikat AMericani? Kor ti, co neumi plavat...Tak se radsi nechaji zastrelit..ROcne se jich tam postrili kolem 30 000..Kolikpak asi za rok utece lidi z Ruska??
20.3. | 18:28 Petr Kubu
-1
Náhlasit nevhodný komentář
kdepak je asi Sev.Korea.Lidi v Rusku jsou štastní když maj dost vodky.když ji nemaj tak pachaj sebevraždy nebo z Ruska houfně utíkaj
20.3. | 18:14 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko! Hele,Ceskem zase potahnou okupanti.Jestlipak budou mit "Dalnicni znamku"?Ja si ji taky musim koupit ikdyz jedu jen v sobotu na Moravu a v pondeli spatky.Jak ktomu prijdu?Jak ktomu prijde Babis , nebudou mu chybet tintili za ty dalnicni nalepky? Tady mas hned duvod protestovat! Se ...
20.3. | 16:34 novus
3
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko, si blbe ci co? At se Kalousek upali na protest proti Babisovi! At ukaze ze je chlap a ze si nedela srandu!! Jiste ponem bude pojmenovano par ulicek! Nebo se upal ty! Ty jsi stejnej zblblik jako byl Palach! Na "vasi svobodu" vam kadi pes! Svoboda musi byt pro vsechny!
20.3. | 16:14 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
NO, ja taky nechapu proc se v "boji" za svobodu a blahobyt upaluje porad jen luza..Jakou stavu byto melo kdybyse na protest proti Babisovi upalil treba Kalousek? Drzka ted shani mavatko, ke konci tydne budou nicit ceske autodromy zvane "dalnice" opet hnUSAcky popelnice!
20.3. | 16:03 sigr
0
Náhlasit nevhodný komentář
novus 20.3. | 15:50 Na to dřžka nemá koule, to Palach byl jinej kanon.
20.3. | 15:50 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Co nechapu, Drzko,proc ty sis dodnes nelehnul na koleje? Se bojis, nebo co, ? Ty takovej "chlapak", co dokaze pitchovat, kvicet a hykat roky ty same pitchovinky? Ty jses relikt z dob Sociku at narod vidi jak vypada eSTBackej synek?Kterej by tu nebyl kdyby si Cesi nedosadili ve 48 ...
20.3. | 15:37 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
http://tinyurl.com/mwb5ptj
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme