Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 8. 2017
Už od ledna

V ulicích potkáte 18leté strážníky. Nesmí mít zbraň a jezdit s majáky

Strážníci (ilustrační foto).
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

U městské policie budou nově sloužit i osmnáctiletí strážníci. Dosud mohla policie přijímat pouze uchazeče starší 21 let. Mladí strážníci ale nebudou moci nosit zbraň a jezdit autem s majákem.

Už od ledna 2018 můžete v ulicích potkat osmnáctileté strážníky. Píše o tom úterní MF Dnes. Prezident Miloš Zeman minulý týden podepsal zákon, který umožní městským policiím nabírat uchazeče starší 18 let. Dosud byla hranice 21 let.

 

Má to ale jeden velký háček. Zbrojní průkaz pro výkon povolání může zájemce získat až od 21 let, proto nemohou mladší strážníci nosit zbraň. Zároveň ani nebudou moci k zásahu vyjet autem se zapnutým majákem. Pro právo přednostní jízdy totiž platí stejné věkové omezení.

 

I přesto se šéfové městských policií, které deník oslovil, na nové rekruty těší a omezení jejich pravomocí jim nevadí. Potýkají se totiž s nedostatkem lidí. Další podmínkou je navíc maturita, a tak se v praxi strážníkem stanou až 19letí absolventi.

 

 

"Zbraň není tak podstatná. Máme i strážníky beze zbraně. Sloužím tu už 26 let a za tu dobu pamatuji jedno použití zbraně, jeden varovný výstřel," uvedl pro deník zástupce ústeckého velitele Jan Novotný.

 

Někteří policisté ale pochybují, že noví kolegové tak náročnou funkci zvládnou. "Mám obavu z toho, že tak mladí lidé neprojdou u psychotestů. Důležité je zvládnout i desetitýdenní nástupní kurz. Chce to určitou vyzrálost," kritizoval pro noviny zákon táborský strážník Pavel Šimek.

epa TN.cz