Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 3. 2017
změna k lepšímu?

V USA možná skončí povinné pojištění. Zavedl ho Obama

Lékaři provádí endoskopické vyšetření - Ilustrační
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto

Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy a nahradit ji novým systémem. Dnes o tom informovaly světové agentury. Odpadnout by měla především všeobecná povinnost mít zdravotní pojištění.

"Náš návrh zákona přenáší moc z Washingtonu k Američanům," uvedl republikán Kevin Brady, předseda komise Sněmovny reprezentantů, která je za reformu zodpovědná.

 

Na místo státních příspěvků chtějí republikáni zavést dobrovolné pojištění, které by bylo zvýhodněné pomocí slev na dani ve výši dvou až čtrnácti tisíc dolarů (50.000 až 360.000 Kč).

 

Zachovat naopak chtějí povinnost pojišťoven přijímat i osoby, které již dříve trpěly nějakým onemocněním. Z ustanovení takzvané Obamacare by měla podle představ republikánů v platnosti zůstat také to, které umožňuje, aby mladí lidé do 26 let byli pojištěni spolu se svými rodiči.

 

 

Předložený návrh je podle agentury DPA sporný i mezi samotnými republikány. Ve výborech Sněmovny reprezentantů by se o něm mělo jednat ještě tento týden. Narazit by ale mohla norma v Senátu, kde republikáni disponují jen těsnou většinou. Řada republikánských senátorů přitom již oznámila, že s navrhovanou podobou zákona nesouhlasí.

 

"Nemají na to hlasy," ubezpečila už v pátek šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.

 

 

Zrušení zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy bylo jedno z ústředních slibů předvolební kampaně republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Ke zrušení reformy svého demokratického předchůdce vyzval Trump i minulý týden v projevu k oběma komorám Kongresu.

 

Reforma zdravotnického systému byla jednou z programových priorit prvního funkčního období prezidenta Obamy. Šéf Bílého domu její potřebnost zdůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví. Kongres reformu schválil v roce 2010 a republikáni od té doby slibovali, že ji zruší, až se dostanou k moci.

tn.cz / gar

Diskuze

7.3. | 13:04 Rudolf Stepan
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hm, zrusit to v CR. Ziju v zemi, kde to povinny nebylo a uz nastesti je. Takze kupa lidi nic neplatila, a kdyz jim neco bylo, smeli to zaplatit ti druzi z dani za ne. Takze se zase v tomhle budou jen podporovat ti "chytri"
7.3. | 10:25 Petr Kelenda
2
Náhlasit nevhodný komentář
Tady to snad taky časem nebude povinné. Platíme to tady zbytečně! U zubaře chtějí hotovost,v lékárně hotovost,obvoďák nechce nic dělat a všechno raději zlehčuje...Za to bojovníci z Ukrajiny tady mají plný servis za naše peníze z pojištění.
7.3. | 09:57 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..jinej kraj, jinej mrav. Donald dělá, co slíbil a proč byl zvolen, žádná slibotechna. Ne jako naši politici..