Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.6. 2017 20:33
PŘEDPOVĚĎ výstraha meteorologů

Česko sužují obrovská horka. Tropy vydrží i v dalších dnech

Zdroj: TV Nova

Česko zasáhla vlna veder. Podle předpovědi ČHMÚ vydrží tropické třicítky nejméně do příští středy. Tropické počasí s sebou přináší nejen skvělou příležitost ke koupání, ale také mnohá rizika. Meteorologové vydali několik výstrah na nebezpečné jevy.

V úterý překročily teploty 33 stupňů Celsia. Na severu se sice mohou objevit bouřky, i tak by ale lidé měli být obzvlášť opatrní. Hrozí totiž nejen dehydratace a přehřátí organismu, ale i požáry.

 

"Ojedinělé přeháňky nebo bouřky, které očekáváme během úterního večera a středečního dne (21. 6.), nebezpečí vzniku požárů výrazněji nesníží," varují meteorologové. Největšímu riziku jsou přitom vystavené kraje Ústecký a Jihomoravský, kde výstraha platí až do odvolání.

 

V poledne už bylo více než třicet stupňů například na měřicích stanicích v Průhonicích, Plzni, Dobřichovicích nebo Strážnici.

Mapa poledních teplot 20. června 2017
Zdroj: ČHMÚ

 

Tropy vydrží celý týden

Předpověď na středu

Zpočátku oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Během dne většinou polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti na jihu a východě ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, na severovýchodě 24 až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C, na Šumavě kolem 24 °C. Mírný severní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na čtvrtek

Jasno až polojasno, odpoledne a večer vývoj kupovité oblačnosti, v Čechách místy, jinde jen ojediněle přeháňky a bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 31 až 35 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na pátek

Oblačno až polojasno, postupně až skoro jasno, zpočátku v jihovýchodní polovině území místy přeháňky nebo bouřky.  Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, na jihovýchodě kolem 31 °C. Zpočátku mírný, během dne čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Předpověď na sobotu

Jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na jihovýchodě až 33 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na neděli

Jasno až polojasno, na severu území přechodně oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.

Výhled na pondělí až středu

Jasno až polojasno, postupně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 32 °C.

 

 

Pozor na zrádné slunce!

 

Záchranáři v těchto dnech mají plné ruce práce s lidmi po nějakém kolapsu - obzvlášť kvůli dehydrataci a přehřátí organismu. Měli byste proto omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a dopoledních hodinách. Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

 

Dále je třeba zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 °C.

 

Výstraha před vysokými teplotami platí až do osmé hodiny večer pro osm krajů - Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Prahu.
 

lud TN.cz
Reklama