Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.11. 2017 16:51
levhart cejlonský

PRVNÍ FOTKY: V Zoo Brno se narodila mláďata levharta

Mláďata levharta Cejlonského - 10
Zdroj: Zoo Brno

Po 17 letech se v brněnské zoo narodila dvě mláďata levharta cejlonského. Jejich matka, šestiletá samice Nayana se o své potomky vzorně stará. Koťata jsou velmi vitální, ale zdaleka za sebou ještě neamjí kritické období. Mláďata tohoto druhu jsou velmi vzácná.

Mláďata se narodila v noci z 20. na 21. listopadu. “Mám nesmírnou radost, že se nám po mnoha letech narodily velké kočky. V poslední době jsme pro to dělali maximum a jsem rád, že se projevila skvělá práce chovatelů i všech dalších lidí okolo,” řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

 

18

GALERIE: Mláďata levharta cejlonského

Zdroj: Zoo Brno

Mláďata levharta Cejlonského - 11

Hodnocení:

 

Mláďata pravidelně pijí a jsou ve velmi dobrém stavu. Jejich matka na ně nedá dopustit. Narození koťat je velkým úspěchem, neboť je tento druh ve světě velmi vzácný a mnoho se jich nerodí.

 

Za posledních 17 let se v Zoo Brno vystřídalo devět levhartů cejlonských, ale až Nayana a Daan vytvořili stabilní a kompatibilní pár. Oba přišli v roce 2013 jako dvouletí, tedy pohlavně nedospělí.

 

 

Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují na ostrově Srí Lanka, podle odhadů IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jich zde zbývá jen něco mezi 750 a 900 jedinci a poddruh je proto veden na Červeném seznamu jako ohrožený.

 

Typickým znakem levhartů jsou černé skvrny na rezavě hnědé srsti. Každý jedinec je naprosto jedinečný a nenašli byste dva levharty se stejnou kresbou. Kromě toho je u nich patrný pohlavní dimorfismus. Zatímco výrazně drobnější samice váží okolo 30 kilogramů, u samce se váha může zastavit na hodnotě 65 kilogramů.

kik TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama