Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.1. 2018 16:31
video Velká investice

Kupujete dům nebo byt? Na tohle si dejte pozor, radí odborník!

Zdroj: TN.cz

Investice do nemovitosti je zásadním rozhodnutím, často na celý život. Jak se ale nenechat ošidit a co si zkontrolovat, než nemovitost definitivně převezmeme, nebo když nám končí záruka? Nejen na to jsme se zeptali odborníka!

Při koupi nemovitosti bychom si měli v první řadě ověřit její skutečnou rozlohu a pak také samozřejmě technický stav. A to nejen bytu nebo domu samotného, ale i jeho vybavení. Neméně důležitou věcí je i právní stav nemovitosti. To se ale spíše než novostaveb týká starších domů a bytů. "Starší stavba je také samozřejmě poplatná době, kdy byla postavena. Z hlediska norem tedy nemůžou být tak přísné požadavky, jako jsou na stavby stavěné v dnešní době," vysvětluje Tomáš Zima ze společnosti Nemoinspekt.

 

Kromě technického stavu nemovitosti bychom neměli zapomínat ani na zmiňovaný právní stav, který zjistíme jednoduše náhledem do katastru. V případě rodinných domů bychom ale měli být ještě obezřetnější: "Zde je nutné sledovat i okolní pozemky a případně i napojení na inženýrské sítě daného domu," popisuje Tomáš Zima.

 

 

Pokud již nemovitost vlastníme a máme na ni záruku, neměli bychom opomenout si pohlídat, zdali při jejím konci vše funguje tak, jak má. To se týká hlavně novostaveb, u nich bývá záruka zpravidla dva roky. "Každá stavba si nějakým způsobem sedne a dotvaruje se. Takže téměř v každé novostavbě se objeví nějaké trhlinky, kosmetické vady," říká jednatel společnosti Nemoinspekt Tomáš Zima.

 

V průběhu užívání může dojít i k horším závadám, ať už na instalacích, vlivem zatékání vody nebo třeba špatnou hydroizolací: "Takže kontrola před uplynutím záruky je určitě vhodná a je to možnost, jak si nechat závady opravit na náklady developera a ne na vlastní," radí Zima.

 

 

Posuzování například zmíněných trhlin je individuální, často se jedná jen o kosmetické závady na příčkách. V případě nosných konstrukcí to ale už může být opravdový problém. Řadu problémů pozná i laik, do některých oblastí se mu ale třeba nebude chtít: "To mohou být právě instalace nebo změna hydroizolace, to jsou určitě věci, které vyžadují odborné oko," vysvětluje Tomáš Zima.

 

A několik takových případů, které bychom si měli dokázat zkontrolovat na bytě sami, jsme si nechali odborníkem ukázat. Například přeměřit rozměry místnosti nebo zkontrolovat rovnost podlahy může opravdu každý. Pozornost bychom pak měli věnovat i těsnosti oken, případné vlhkosti kolem nich, nebo zatékání vody kolem sprchového koutu v koupelně.

 

Často totiž vlivem špatné instalace sprchové zástěny dochází k úniku vody ze sprchového koutu, a to může poničit třeba obložku dveří. I to je důvod k reklamaci. Developeři často nechtějí tyto dodatečné problémy po předání bytu už řešit: "Můžeme jedině doporučit vytrvat a nenechávat se odbýt. Případně si vzít na pomoc někoho zkušeného, kdo dokáže efektivněji argumentovat a tu reklamovanou věc prosadit," radí na závěr zkušený odborník.

 

Tyto rady makléře Tomáše Kučery by se vám mohli hodit, pokud sháníte podnájem:

 

TN.cz
Reklama