Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 14:01
Plán Pentagonu

Válka nekončí, USA pošlou do Afghánistánu další tisíce vojáků

Zdroj: TV Nova

Spojené státy pravděpodobně vyšlou další čtyři tisíce vojáků do Afghánistánu. S odvoláním na zdroje z Pentagonu to tvrdí agentura AP. Američané prý tak chtějí odblokovat situaci v zemi. Centrální vláda v Kábulu se západní podporou kontroluje pouze část území a nedaří se jí porazit jednotky islamistických skupin.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nelepší. Nejméně šest lidí zemřelo při čerstvém útoku na šíitskou mešitu v Kábulu. Zahynul policejní velitel, ostatními oběťmi jsou civilisté.

 

Atentáty jsou téměř na denním pořádku. Organizují je bojovníci hnutí Tálibán i dalších radikálně náboženských skupin. Některé z nich se hlásí k takzvanému Islámskému státu.Cílem ozbrojených povstalců je vyhnání západních jednotek a svržení vlády podporované ze zahraničí.

 

Největší posílení americké armády v Afghánistánu od lednového nástupu Donalda Trumpa má příští týden ohlásit ministr obrany James Mattis, tedy politik s přezdívkou Šílený pes, kterou si vysloužil během svého působení u mariňáků. Pravomoc rozhodnout o počtu vojáků vyslaných do cizí země mu udělil prezident.


 

Čtyři tisícovky vojáků se mají přidat k asi deseti tisícům těch, kteří v Afghánistánu v současnosti působí. Američané se v zemi pokoušejí nastolit demokratický režim už téměř 16 let. Podle OSN při tom zemřely desítky tisíc lidí. Válka také ze země vyhnala asi 2,5 milionu uprchlíků.

pez, Matěj Sviták TN.cz

Diskuze

16.6. | 16:00 Vojta Také
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zbraně se musí točit. Ve skladu peníze nevydělají.
16.6. | 12:35 truthwillprevail
9
Náhlasit nevhodný komentář
Afghánistán je islámská země 99% muslimů, je to islámská republika. Jaký magor může ještě věřit, že to Američané dělají kvůli demokracii? Tak naivní nejsou ani samotní Američané.
16.6. | 12:31 truthwillprevail
9
Náhlasit nevhodný komentář
Ale tady o žádnou demokracii doprčic vůbec nejde. Každému je jasné že v takové zemi, demokracie ani být nemůže. Proč prostě nenapíšete důvod intervencí?