Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.9. 2017 20:15
Ceny stoupají

České Vánoce v ohrožení! Nebude cukroví ani kapr, varují odborníci

Zdroj: TV Nova

Čechy čekají smutné Vánoce. V obchodech je nedostatek mléka i mléčných výrobků, ceny másla stoupají do závratných výšek. Už měsíc se také Evropa potýká s vaječným skandálem - miliony vajec obsahují jedovatou látku. Letní sucha navíc snižují kvalitu úrody.

Dokážete si představit Vánoce bez cukroví, vánočky, bramborového salátu a kapra? Většina Čechů se shodne, že bez svátečních jídel by to nebyly ty pravé Vánoce. Přitom není daleko k tomu, aby to tak opravdu bylo!

 

Evropa se už několik měsíců potýká s nedostatkem mléčných výrobků. V obchodech chybí mléko, smetana i máslo a jejich ceny tak prudce stoupají. Krize se vyostří především kolem Vánoc, kdy poptávka ještě vzroste. Více čtěte zde.

 

Teď mají hospodyňky a kuchaři ještě další problém - miliony evropských vajec obsahují nebezpečný fipronil. Nejvíce kontaminovaných vaječných výrobků zaznamenali v Belgii, Nizozemsku a Německu, šíří se ale také do Česka.

 

 

Veterináři už potvrdili nález sedmi tun toxických vajec, které se dostaly k zákazníkům. Z Německa je přivezla firma Zeelandia, která produkty prodala asi stovce zákazníků. Ministr zemědělství proto nařídil kontrolovat vejce dovezená ze všech zemí. Více si můžete přečíst zde.

 

Kromě vajec bude letos složité sehnat také brambory do oblíbeného svátečního salátu. Zima byla krutá, ale jaro i léto byly nebývale horké a suché, proto bude méně obilí i dalších zemědělských plodin, budou také nižší kvality.

 

Počasí ovlivnilo také vývoj kaprů a jejich masa. Ti se totiž nejčastěji přikrmují obilninami, které představují zdroj bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Rybě dodávají potřebnou energii a díky pohybu mají kvalitnější maso. Letos tak budou kapři nejspíš menší.

 

 

Meteorologové navíc odhadují, že Vánoce budou spíše na blátě, než na sněhu. Zima by měla být podle prvních předpovědí spíše chladnější, pořádné mrazy ale přijdou až s novým rokem. Na vánoční svátky si tak nejspíš sněhuláka nepostavíme.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jaroslava Obermaierová nemá ráda Vánoce! Jaká tragédie ji během těchto svátků postihla?

Na sociální síti zveřejnili fotku ozdobeného stromečku. Když to uviděla policie, okamžitě je zatkla!

Vánoční desatero, jak levně a chytře nakupovat
Co vašeho přítele potěší? Nejlepší tipy na dárky

epa TN.cz