Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.11. 2016 20:37
Drahý špás

Vánoce se letos pořádně prodraží! Na kolik vás Štědrý den vyjde?

Zdroj: TV Nova

Vánoční cukroví bude letos stát více, protože podražily některé suroviny, například máslo, a také se zvýšila poptávka po českých vejcích. Jenže cukroví není jediné, co vyjde dráž. Mnohem více zaplatíme třeba i za klasickou štědrovečerní večeři.

Spousta dobrot, cukroví, vánoční kapr, mísa plná ovoce. Štědrým večerem končí týdny příprav, které dokážou z kapes Čechů vytáhnout nemalé peníze. Hlavně pro obchodníky je to dobrý kšeft. Třeba kostka másla teď stojí přes čtyřicet korun! V létě něco nevídaného.

 

Není to ale jen máslo. Hospodyňky potřebují třeba rum, cukr, mouku, vajíčka nebo ořechy - i tady jdou ceny vzhůru. Za dva kilogramy vlastnoručně napečeného vánočního cukroví tak čtyřčlenná rodina zaplatí zhruba šest stovek. Jenomže bez cukroví si Češi Vánoce nedokážou představit.

 

Další položka? Kapr! Dvou a půl kilogramový šupináč bude k mání i letos zhruba za 250 korun! To je další klasika, která na štědrovečerním stole prostě nemůže chybět. I vybírání kostí zkrátka patří ke štědrovečernímu koloritu.

 

 

Když večeři zapijete dobrým vínem, po rozbalení dárků si dáte nějaký obložený chlebíček a zakousnete se do nakoupeného ovoce, zchudne vaše konto o dalších 600. Jen štědrovečerní večeře a napečené cukroví vás připraví o 1200 korun. A kdo si cukroví koupí, připlatí si další stokoruny.

 

V celkovém vánočním rozpočtu jsou ale náklady za jídlo v podstatě tou nejmenší položkou. Mnohem víc peněz dáme za dárky, kvůli kterým se mnozí dokážou i zadlužit. Tisíce korun padnou ale třeba i na vánoční stromek, ozdoby nebo adventní věnce.

 

Zapomeňte na vánoční stromečky, které se ještě před pár lety řezaly v lesích. Dnes se zvuk motorových pil ozývá ze speciálních plantáží. Lidé jsou prostě nároční a s obyčejným smrkem nebo borovicí se jen tak nespokojí.

 

 

Vánoční dárky si nejčastěji rozbalujeme pod jedlí. A pěstitelé slibují, že letos bude obzvlášť z čeho vybírat. "Bylo krásné léto i podzim, takže stromky jsou krásně narostlé i vybarvené," tvrdí pěstitel stromků Tomáš Pliska.

 

Cena stromků bude zhruba stejná jako loni. A co udělat pro to, aby vydržely a neopadaly už před Štědrým dnem? "Určitě ho nechat někde v chladnu, dát do kýble s vodou," doporučuje Pliska.

 

Prodej stromků ale odstartuje až na začátku prosince. To nejrůznější adventní věnce, svíčky, umělé stromky nebo ozdoby na nás z regálů útočí už teď. Je ale rozdíl, jestli si na vánoční stromek pořídíte umělé nebo skleněné ozdoby.

 

 

Když si ale pořídíte i barevná světýlka a třpytivé řetězy, zaplatíte za dekorace i přes dva tisíce. A počítejme dál - vánoční růže 49 korun, adventní věnec i čtyři stovky. I proto mnozí chtějí ušetřit a po večerech zkouší, co dokážou, a tvoří si vlastní dekorace.

 

I tady ale platí, že na vánoční atmosféře nikdo šetřit nechce Vánoce jsou zkrátka hodně drahý špás a vyzdobená domácnost i s vánočním stromkem klidně i přes čtyři tisíce. A to nepočítáme částku, kterou dáte za vánoční dárky.

Petr Zapletal/epa TN.cz