Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.8. 2017 21:39
letní počasí

Rozdělené Česko: Západ bičoval déšť, na Moravě naměřili 38,3 °C!

Zdroj: TV Nova

Počasí rozdělilo Česko. Zatímco západ republiky bičoval déšť, na Moravě padl teplotní rekord pro letošní rok. Ve Strážnici na Hodonínsku naměřili 38,3 °C. Překonali tak úterek, který byl původně nejteplejším dnem roku s 37,3 stupně.

Dnes zaznamenalo rekord jen devět dlouhodobě měřících stanic. Třeba ve Strážnici byla dnešní teplota stejná jako předchozí rekord z roku 2013. V Lednici na Břeclavsku dnešních 37,4 stupně překonalo původní maximum o čtyři desetiny stupně a v Pohořelicích na Brněnsku aktuálních 37,1 stupně převýšilo rekord o tři desetiny. Oba rekordy stejně jako u Strážnice pocházely z roku 2013.

 

Vysoké teploty se dnes objevily hlavně na jihu a východě Moravy. Po Strážnici bylo největší vedro v Dyjákovicích na Znojemsku a Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, kde se shodně vyšplhala rtuť na 37,8 stupně, ale rekord nepřekonala.

 

Naproti tomu například v západních a severozápadních Čechách byly podle webu ČHMÚ zatím dnešní nejvyšší teploty jen kolem 22 stupňů Celsia. "Teploty tam začaly růst až teď později odpoledne," sdělili meteorologové.

 

Mapa ČHMÚ ukazuje velký rozdíl teplot v Česku:

Na západě zima, na východě vedro
Zdroj: ČHMÚ

 

Současná vedra v Česku budou podle ČHMÚ postupně odeznívat a v neděli by mohly přijít i výraznější deště. Na většině míst Moravy ale zůstanou vysoké teploty ještě v pátek a na jihovýchodě Moravy i v sobotu. 

 

 

Výstraha před bouřkami je platná od čtvrtečního poledne až do 20. hodiny a týká se celkem pěti krajů - Středočeského, Plzeňského, Královéhradeckého, Libereckého a Prahy.

 

Na velmi vysoké teploty upozorňovali meteorologové v krajích Zlínském a Jihomoravském. I tady platí výstraha od čtvrteční 12. do 20. hodiny. Před vysokými teplotami varuje ČHMÚ ve všech krajích kromě Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého a Libereckého kraje.

 

Meteorologové před příchodem bouřek doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby a hlavně dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví, kroupami a zásahu bleskem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TRAGÉDIE: Do patnáctiletého chlapce uhodil blesk. Mohla za to činnost, na kterou může doplatit každý!

Letní bouřky ohrožují srdce
Bojíte se bouřky? 5 tipů, jak si ji užít

lud TN.cz