Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2017 15:00
falešné zboží

Varování: Na trhu jsou reflexní vesty, které nejsou v noci vidět!

Žena v reflexní vestě
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto

Nákup levné reflexní vesty, která je podle vyhlášky nedílnou součástí vybavení vozidla, na tržnici, je hazardováním se životem. Reflexní prvky na některých z nich totiž nejsou za nočního osvětlení vidět, ukázal test odborníků, o kterém informuje dnešní Právo.

Řidič s takovou falešnou vestou z tržnice například při výměně kola vozu po setmění riskuje, že jej další motoristé přehlédnou. Vyplývá to výzkumu pracovníků Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) v Brně.

 

"Testovali jsme dvanáct vest zakoupených v Česku. Dvě z vest, které jsme pořídili v tržnici, byly naprosto k ničemu. Řidiči, kteří je používají, se vystavují obrovskému riziku,“ řekl Právu Albert Bradáč, jenž se svými kolegy zkoumá účinnost reflexních prvků již několik let.

 

 

Kvalitní vesta přijde na zhruba dvě stě korun a lze ji pořídit na benzínové čerpací stanici, v autosalonech nebo v prodejnách s autodoplňky. Těm lze podle výzkumníků věřit. Reflexní prvky jsou na vestách při nočním osvětlení jasně patrné již na vzdálenost okolo 300 metrů. U těch nejkvalitnějších se dá podle inženýrů předpokládat, že ostatní je mohou vidět i na kilometr daleko.

 

 

Levně lze vestu zakoupit na tržnici, kde se její cena pohybuje okolo pouhých 50 korun. "Neříkáme, že všechny vesty z tržnic jsou nekvalitní. Pokud si je ale někdo koupí, měl by tomu věnovat pár minut a sám si je nejlépe ještě téhož večera otestovat,“ doporučil Bradáč.

 

Inženýři doporučují, aby řidiči nákup vest neodbývali a snažili se zakoupit si takovou, na níž je co nejvíce reflexních prvků. Platí zásada, že čím více jich je, tím lépe jsou v terénu vidět, připomíná ve svém textu Právo.
 

tn.cz / gar
Reklama