Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.12. 2016 18:57
rozhovor s premiérem

VAŠE TÉMA: Sobotka prozradil, čím chce porazit Babiše a ANO

Zdroj: TN.cz

Premiéra Bohuslava Sobotku čekají velké výzvy. Musí sjednotit stranu před parlamentními volbami příští rok, porazit Andreje Babiše a jeho ANO nebo alespoň obhájit slušný výsledek a sestavit vládu. Jaký má plán? I o tom dnes exkluzivně promluvil v pořadu Vaše téma.

Na nejednotu v ČSSD reagoval v pořadu Vaše téma premiéra Bohuslav Sobotka. Toho v poslední době mnozí kolegové kritizovali, na souboj o křeslo předsedy ho ale zatím nikdo nevyzval. Prozradil, jak chce sociální demokracie porazit hnutí Andreje Babiše, ale třeba i to, jestli peče cukroví...

 

 

Na jaře bude sociální demokracie volit svého předsedu – obhájí Bohuslav Sobotka svůj post? Jeho kritiků se ozvalo dost. Například Jeroným Tejc nebo Jiří Dienstbier. "Pokud tedy umí kritizovat a zveřejňují své názory v médiích, tak ať seberou odvahu a kandidují na předsedu sociální demokracie. A odpověď, kterou jsem dostal, byla ticho," prohlásil premiér. "Zatím nemám žádného protikandidáta a myslím, že je nejenom důležité kritizovat, ale i něco dělat," dodal.

 

Sobotka doufá, že kritika se přetaví v lepší spolupráci – jen tak prý mají sociální demokraté šanci porazit hnutí ANO ve volbách do poslanecké sněmovny. Pro voliče připravují tři zásadní témata – zvyšování mezd, rodina a zdravotnictví. Peníze na investice chtějí získat reformou v daních. Jejich zvyšování se podle Sobotky bude týkat velkých firem. "No, pro ty velké firmy, které vyvádějí prostředky z České republiky, to znamená zvýšení. Když z české republiky odtéká 300 miliard korun ročně, my potřebujeme, aby tady ty peníze zůstaly," vysvětlil premiér Sobotka.

 

 

Řeč byla i o výměně ministrů ve vládě. Podle premiéra to prý i na pouhých 11 měsíců má smysl. "Já nechci, aby to ministři takzvaně doklepávali do konce volebního období. Chci, aby do toho šli s novou energií, protože tohle je finiš," popsal své nároky na nové ministry Sobotka.

 

A premiér dále stojí i za elektronickou evidencí tržeb – ale bez výjimek. "Čím víc bude výjimek, tím to bude vlastně nespravedlivější vůči těm, kterým ta povinnost EET zůstane," zní jednoduché vysvětlení z úst premiéra.

 

 

A protože už je advent, tak byl rozhovor ve Vašem tématu politiku odlehčený i vánoční otázkou, zda se premiér podílí na vánočních pracích, třeba na pečení cukroví. Odpověď najdete v záznamu pořadu Vaše téma s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

tn.cz / gar