Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.9. 2017 09:36

Vážně zranění po dopravní nehodě jsou důležitým, ale mnohdy opomíjeným tématem

www.pourazova-pece.cz
Zdroj: www.pourazova-pece.cz

Posádka auta přežila. Co dál? Projekt Poúrazová péče se intenzivně věnuje možnostem návratu do života, které mají lidé po vážných dopravních nehodách.

Česká republika patří celosvětově mezi země s nejlepším systémem zdravotnictví. Špičkoví lékaři využívají nejmodernější medicínské vybavení a drtivá většina péče je hrazena z veřejných prostředků. Pravděpodobnost, že váš život bude zachráněn, je vyšší než v zemích s vyspělejší ekonomikou.

Přežít ale neznamená vrátit se k životu, jaký člověk vedl před úrazem nebo autonehodou. Své o tom ví například Jan Povýšil - paralympijský medailista, mistr Evropy a vicemistr světa v plavání, který je od svých patnácti let po úrazu do značné míry závislý na vozíku. „Většinu lidí nikdy ani nenapadlo přemýšlet o tom, jak by jim vážný úraz, třeba po autohavárii, mohl změnit život,“ říká Povýšil.

Osobní zkušenosti jej přivedly k rozhodnutí stát se garantem projektu s názvem Poúrazová péče, který vzniká od začátku letošního roku a jenž si klade za cíl osvětou přispět jak ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, tak k rychlejšímu návratu obětí dopravních nehod do života. Partnery projektu jsou Rehabilitační Klinika Malvazinky, Rehabilitační ústav Kladruby, Léčebné lázně Jáchymov, Sanatoria Klimkovice, Asklepion, Psychiatrická nemocnice Bohnice a pojišťovna Generali.

Podle odborníků je největším problémem malá znalost možností kvalitní rehabilitační péče po úrazech nejen mezi laiky, ale i mezi lékaři. Týká se to především možností, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotnictví a které lze využít například v rámci komerčního pojištění. I proto ti, kdo se po úrazu dostanou z nejhoršího, často zůstávají doma. „V lepším případě jsou odkázáni na vozík, v horším jsou z nich ležící pacienti,“ varuje Klára Moravcová, vedoucí fyzioterapeutka z Malvazinek.

NOVÝ WEB NABÍDNE NOVÉ INFORMACE

„Projekt Poúrazová péče si klade za cíl postupně zaplnit mezeru v informacích, které má k dispozici veřejnost, ale i lékaři,“
vysvětluje garant projektu Jan Povýšil. Podle něj má projekt ambici stát se komplexním zdrojem informací o možnostech tuzemské poúrazové, tedy lázeňské a rehabilitační péče, podaných co nejsrozumitelnější formou. A to jak od odborníků, kteří se poúrazové péči věnují, tak od těch, kterým se s jejich přispěním podařilo překonat nepřízeň osudu a vrátit se zpátky do plnohodnotného života. „Nový web ale není - a ani nemůže být - místem k podávání žádostí o umístění do kteréhokoliv z partnerských zařízení,“ upozorňuje paralympijský plavec.

První zářijový týden byly spuštěny webové stránky projektu www.pourazova-pece.cz. „Najdete na nich podrobné informace o možnostech léčby i množství dalších zajímavostí,“ slibuje Povýšil. Vybízí ale zároveň všechny, kteří zažili autonehodu a poprali se - anebo se ještě stále perou - s jejími následky, aby se o své zážitky a zkušenosti podělili s ostatními - tak, jako to neváhal udělat on. „Stačí napsat váš příběh a poslat jej na e-mailovou adresu info@pourazova-pece.cz,“ vyzývá. „Poslat můžete i video nebo fotografie. Důležité je, aby si ostatní uvědomili, že se to může stát i jim,“ uzavírá.
 

Tisková zpráva

Související články

9 tipů pro pracující mámy

Monster