Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.11. 2015 13:32
válečný akt

Islámský stát se přihlásil k útoku. Němci varovali Francii marně

Teroristický útok na koncertní sál Bataclan - přes 100 mrtvých - 8
Zdroj: Profimedia / Twitter
Teroristický útok v Paříži

Atentáty v Paříži spáchala organizace Islámský stát. Po schůzce krizového štábu to dnes řekl francouzský prezident François Hollande. Prezident označil útoky, při nichž zemřelo přes 120 lidí, za válečný akt. K uctění obětí vyhlásil třídenní smutek a rovněž zvýšil bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň.

Řekl také, že vystoupí na pondělní mimořádné schůzi parlamentu. Útoky byly podle něj naplánovány a zorganizovány v zahraničí s pomocí poskytnutou ve Francii. 

 

Na pařížském stationu Stade de France, který byl jedním z míst pátečních atentátů, se našel syrský pas jednoho útočníka. Oznámila to francouzská policie. K atentátům se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

 

Islámský stát zveřejnil nové video s hrozbami mířícími specificky na Francii. Hollande řekl výslovně, že za útoky je tato organizace. Francie je zapojená do boje proti IS v Iráku a Sýrii.

 

Německá policie týden před útokem v Paříži zadržela muže, který údajně měl kontakt na atentátníky. O zadržení prý informovala francouzské úřady. Dnes to s odvoláním na policejní zdroje uvedla rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk. Policie se k informaci oficiálně nevyjádřila.

 

 

Německá policie zadržela na dálnici ze Salcburku do Mnichova jednapadesátiletého občana Černé Hory 5. listopadu. V autě údajně měl profesionálně vytvořenou skrýš, ve které bylo několik střelných zbraní, munice a několik kilogramů trhaviny TNT. Němečtí policisté muže zatkli kvůli nedovolenému držení zbraní.

 

Podle zdrojů z vyšetřování byl zadržený údajně na cestě do Paříže. Policisté proto informovali o případu francouzské úřady, uvedl Bayerischer Rundfunk.

 

Pařížské atentáty vyvolaly zděšení v celé Evropě a mnoho vlád včetně české na dnešek svolalo krizové štáby. Nebezpečí teroristického útoku bylo v Británii zvýšeno na druhý nejvyšší stupeň. Podle posledních údajů si útoky vyžádaly 128 mrtvých, 99 lidí je v kritickém stavu v nemocnicích.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Hrůza v Paříži: Jak dopadli členové kapely z „klubu smrti“?

mom tn.cz / ČTK