Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 5. 2015
Poslanecký návrh

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Zákaz předjíždění pro kamiony. To teď navrhují čeští poslanci. Plánují dokonce celoplošné omezení. Chtějí zabránit tomu, aby kamiony nebezpečně blokovaly třeba levý jízdní pruh na dálnicích. Podle expertů by ale taková změna mohla vést až ke kolapsu dopravy.

Se situací, kdy velmi pomalu předjíždějící kamion blokuje několik dlouhých minut a kilometrů levý jízdní pruh. "Ta situace je skutečně zralá k tomu, abychom se opět vrátili k zákazu předjíždění kamionů," uvedl Michal Kučera z TOP 09.

 

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 2929 lidí.
Poslanci totiž už jednou úplný zákaz předjíždění odhlasovali a to před deseti lety, ale senát jim tehdy návrh zamítl. Současná podoba zákona je ale poněkud nejasná. "Řidič kamionu těžšího než tři a půl tuny a delšího než sedm metrů nemůže předjíždět jiná vozidla v případě, že k předjetí nemá dostatečnou rychlost," píše se v zákoně.

 

Takže by omezil v jízdě ostatní vozidla výrazně nižší rychlostí jízdy. Poslanci také uvažují o časovém omezení. "Mělo by se to týkat špiček a hodin, kdy je zvýšený provoz," upřesňuje Kučera.

 

Podle odborníků by byl úplný zákaz předjíždění naopak ku škodě. "V tomhle tom opatření zvláštní přínos neshledávám, spíš v tom vidím celou řadu rizik. Budete nutit několik dalších nákladních vozidel jet celou tu trasu rychlostí toho nejpomalejšího," uvedl ředitel divize bezpečnosti a dopravního inženýrství Centra dopravního výzkumu Jindřich Fryč.

 

"Stejně tak ten rychlý pruh by se zpomalil, protože pomalejší řidiči by si netroufli vjet do té souvislé řady kamionů," doplnil tiskový mluvčí ČESMAD Bohemia Martin Felix.

 

 

Ani ministerstvo dopravy s poslaneckým návrhem nesouhlasí. "Chceme to řešit spíše pomocí dopravního značení ne plošným zákazem. Ten v Evropě opravdu není obvyklý," řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

 

Návrh se dostane na stoly poslanců nejdřív za rok a je dost možné, že ho bude čekat stejný osud jako zvýšení maximální rychlosti na dálnicích na 150 kilometrů v hodině. Přesto, že ho poslanci podpořili, ministerstvo dopravy ho do praxe nejspíš nezavede - a čeká ho i veto prezidenta.
 

TN.cz / TV Nova / hmr / František Bůžek

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.5. | 08:26 Tomáš Materna
10
Ono by spíš stačilo aby předjížděný kamion ubral.... jenže jsou mezi námi tupci ...
10.5. | 08:42 vendys72
-4
Tenhle zákaz už tu měl být dávno. Na Slovensku ...
13.5. | 12:26 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
12.5. | 20:58 satanastatanas:Plesnivá smradlavá držko Trósilova, jen si pičuj, kvič a hýkej. To už je totiž jediný co můžeš a zmůžeš, TheBille
12.5. | 20:59 satanastatanas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Autoskoli--y-tiskarskej sotek!
12.5. | 20:58 satanastatanas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Moc se neraduj, to vim taky, ale uz pri prvnim pohledu na tebe by ti ucitel Autoskoli je musel naridit! Staci kdyby si precetl a zkontroloval tvou slovni zasobu tady!
12.5. | 20:50 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
12.5. | 13:18 satanastatanas: Psychotesty poviiné nejsou , ty jsi důkazem toho, že na kolo m,ůže chcát i TheBill jako ty. Jen si pičuj, kvič a hýkej. To už je totiž jediný co můžeš a zmůžeš, TheBille
12.5. | 13:18 satanastatanas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko, nevim jestli kazdej Turek ale jedno vim nabeton, ty si to dotah na soferovani kolecka na zahumenku a picovani tady..JOjo, psychotesty jsou porad povinne! Kamion muze ridit jen chlap, ne takova troska jako ty!
12.5. | 09:56 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
12.5. | 09:43 satanastatanas: Když jsi tím kolečkem dokázal točit ty, tak to dokáže každej Turek
12.5. | 09:43 satanastatanas
2
Náhlasit nevhodný komentář
SE vubec nedivim ze vsude chybi ridici kamionu..Buzerace kam se podivam.zadne osobni volno, trpici rodina a mzdy zebracke.. JE treba aby ridici kamionu rekli dost a teprve prazdne regaly privedou "silence" v Octavkach k rozumu..a snad pochopi ze i ridic kamionu je jen clovek ...
10.5. | 20:31 roman halbich
1
Náhlasit nevhodný komentář
koukám na ohlasy.ten kdo jezdí ven tak moc dobře ví jak to tam chodí kde co je a kde není.tady opět debata o ničem jak někdo oběvil ameriku.
10.5. | 19:26 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
10.5. | 19:12 optimas: A že jsi pro sebe dobytek se vůbec nedivím.
10.5. | 19:24 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
2
Náhlasit nevhodný komentář
10.5.|19:12 optimas: Primitivní tupá pičo, a tebe dodržování §36 odst.4 ZoPnPK zabije. Když se ti to nelíbí, přesedni do lokomotivy a jezdi po kolejích. S rozšiřováním kamer v autech budete monitorováni a postihováni PČR. Dvakrát a noty do čistírny. To by bylo, abyste se nenaučili dodržovat předpisy
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme