Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 3. 2016
nemocných přibývá

Svrab se šíří, varují hygienici! Parazit útočí na školku v Dubé

Zdroj: TV Nova

V mateřské škole v Dubé na Českolipsku se objevil svrab. Napadeným dětem se na těle objevují svědivé vyrážky, které si pak neustálým škrábáním roznáší po těle. Podle hygieniků ale není školka v Dubé výjimkou, onemocnění je prý na vzestupu.

Hygienici varují před vzestupem nepříjemného parazitálního kožního onemocnění, které způsobuje zákožka svrabová. Tento asi půl milimetru veliký roztoč žije v kůži člověka, kde si hloubí cestičky a hlavně večer způsobuje nepříjemné svědění.

 

"Onemocnění se projevuje vyrážkou, tam kde je kůže tenká. Bývají to oblasti pasu, kde máte gumu. U žen to bývá v oblasti prsou. U dětí to může být i v oblasti hlavy nebo na rukách," říká epidemoložka Jana Prattingerová.

 

 

Jen v Libereckém kraji se ročně vyskytuje na 150 případů. Odborníci to přisuzují zvýšenému pohybu cizinců, nízké úrovni hygieny v sociálně slabých rodinách, ale i nižší odolnosti současné populace.

 

Svrab

 

Svrab zaútočil i na školku v Dubé na Českolipsku a rodiče jsou velmi znepokojení. "Člověk má strach z toho," popsala TV Nova místní obyvatelka. "Myslím, že je to infekční hodně," dodává.

 

Škola o případu okamžitě informovala hygieniky. Nemocné děti izolovali a začali léčit všechny, se kterými jsou děti v blízkém kontaktu. Jinak se provedly pouze běžné kroky, jako je vyprání některých věcí a dezinfekce. Školku ale uzavírat prý prozatím potřeba není.

 

 

"Já ve svojí praxi jsem se s tím setkala poprvně. Tak, jako se začali vyskytovat ve vyšší míře vši a jiní paraziti, kteří se do této doby nevyskytovali," svěřila se ředitelka školky Zdena Šindelářová.

 

V letošním roce je to jen na Liberecku už 22 případ. Ročně v kraji onemocní v posledních letech kolem 150 lidí

Ivan Berka/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.3. | 23:11 nichts obernichts
17
Hmmm, na jednu stranu "Česká ekonomika roste! Patříme ke třem ...
7.3. | 07:33 Lucie Dostálová
1
Allanaldik, zeměpis Vám asi nic neříká co? Českolipsko a Teplicko jsou sice ...
7.3. | 07:33 Lucie Dostálová
1
Náhlasit nevhodný komentář
Allanaldik, zeměpis Vám asi nic neříká co? Českolipsko a Teplicko jsou sice stejně severu země, ale Dubá a Dubí jsou dvě různá města. Je vidět, jakou pozornost věnujete článku. Svrab lze chytit i od zvířat a vzhledem k současnému počasí, které svědčí různým plísním se není čemu divit.
6.3. | 08:38 Jaroslava Jínová
2
Náhlasit nevhodný komentář
allanaldik, než tu budete psát něco o migrantech, přečtěte si kde to je. Není to Dubí ale Dubá. V Dubé není muslim ani jeden. Takže tu nedělejte zbytečné vlny.
5.3. | 10:44 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
Dubi? kdo ze to sem zatahl? Tam je ta skupina muslimaku co skupuje pozemky a stavi domy bez vody a zachodu. neni se cemu divit. driv kdyz tam byly spolecnice tak nic takoveho tam nebylo ted se nastehovali poloopice a je to podle jejich ziti. to se budem divit az se postupne rozsiri vic nez svrab.
5.3. | 10:31 stupurak10
4
Náhlasit nevhodný komentář
A co ještě přinesou migranti za historické nemoci to potom posílejte Sobotkovi faktury za léčbu.
4.3. | 23:16 overal
13
Náhlasit nevhodný komentář
Ve srabu jsme obecně dávno a nyní ho máme i doslova!
4.3. | 23:11 nichts obernichts
17
Náhlasit nevhodný komentář
Hmmm, na jednu stranu "Česká ekonomika roste! Patříme ke třem nejrychlejším zemím EU" - na druhou SVRAB (a nestovice). Nejak mi to nejde dohromady ...