Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 4. 2017
11 nemocných

Ve Slaném se objevila žloutenka! Hygienici: Je to začátek epidemie

Zdroj: TV Nova

Ve Slaném se objevila vysoce nakažlivá žloutenka typu A, tzv. nemoc špinavých rukou. Podle hygieniků jde o začátek epidemie. Ohniskem nákazy je areál, ve kterém žije asi stovka lidí včetně dětí. Město a hygienici už prý informovali tamní školy, aby dbaly na hygienu.

Žloutenka se objevila v areálu bývalých pekáren v Pražské ulici ve Slaném. Žije tam bezmála stovka lidí, kteří mezi sebe nechtějí nikoho pustit. "Jedná se o soukromý areál, který má majitel, který bydlí ve Venezuele, a zde má svého výběrčího nájemného," potvrdil starosta Slaného Martin Hrabánek.

 

"Před měsícem jsme objížděli všechny sociálně vyloučené lokality a jediné místo, kam nemáme přístup, je právě tato lokalita," dodal Hrabánek.

 

Nakažených je podle hygieniků nejméně jedenáct. Lidé z areálu s nimi spolupracovali. A zdravotníci jim nařídili, aby navštívili lékaře. Také doporučili restauracím, hernám, obchodům a školám, aby více dbaly na hygienu.

 

"Osobám, které byly v kontaktu s nemocnými, byly vystaveny lékařské dohledy, případně i očkování. Dále musí provádět dezinfekci, nesmí cestovat, nesmí se účastnit hromadných akcí, kde by mohly onemocnění přenášet," vypočítala Lilian Rumlová z krajské hygienické stanice.

 

 

Epidemie žloutenky před časem vypukla i na jihu Moravy. Tam už je na ústupu, nejsilněji řádila na konci loňského roku. Podle odborníků byla nejhorší za posledních 25 let, v Brně a okolí se nakazilo téměř pět set lidí.

 

Se žloutenkou ale bojuje celý svět. Světová zdravotnická organizace naléhavě vyzvala k důslednějšímu boji proti všem jejím formám. Počet lidí, kteří na ni umírají, totiž ve světě stoupá - je to podle expertů způsobené zneužíváním alkoholu a drog.

Veronika Polášková/epa TN.cz