Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 8. 2017
Přijde puč?

Ve Venezuele to vře, část vojáků vyzvala k rebelii proti vládě

Demonstrace proti Ústavodárnému shromáždění
Zdroj: Profimedia
Demonstrace proti Ústavodárnému shromáždění

kupina vojáků ve venezuelském městě Valencia dnes vyhlásila rebelii proti vládě prezidenta Nicoláse Madura a vyzvala ostatní vojáky a policisty v zemi, aby se k ní připojili. Vojáci ve Valencii uvedli, že nejde o převrat, ale o snahu obnovit ústavní pořádek v zemi. Informoval deník El Nacional, podle něhož je od rána v tomto třetím největším městě země zaznamenán zvýšený pohyb vojáků.

Jeden z lídrů vládní socialistické strany Diosdado Cabello podle agentury Reuters oznámil, že ve Valencii jde o "teroristický útok" a že tam bylo zatčeno několik vojáků.

 

"Vyhlašujeme legitimní rebelii a stojíme při statečném lidu Venezuely, neuznáváme vražednou tyranii Nicoláse Madura," uvedl kapitán Juan Caguaripano v prohlášení na videu zveřejněném na sociálních sítích. Se skupinou asi dvaceti ozbrojených vojáků za zády dodal, že cílem jejich vzpoury je obnovení ústavního pořádku, aby byla země zachráněna před totální destrukcí.

 

Kapitán v prohlášení vyzval všechny vojáky a policisty země, aby se k jeho jednotce připojili. Uvedl rovněž, že jeho jednotka podporuje parlament. Ten vzešel z voleb v prosinci 2015 a má v něm většinu opozice, práci poslanců ale od té doby blokuje nejvyšší soud nakloněný prezidentovi.

 

 

"Potřebujeme čestné politiky, kteří odstraní zkorumpované vedení, jež zradilo lid. Požadujeme okamžité ustavení přechodné vlády a svobodné volby," uvedl rovněž kapitán. Proslov zakončil slovy "Ať žije svoboda a zemře tyranie!"

 

Vzpoura jednotky ve Valencii, která leží na severu země ve státě Carabobo, přichází den poté, co nové Ústavodárné shromáždění odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou, kritizující vládu prezidenta Madura. Toto shromáždění vzešlo z voleb, které bojkotovala opozice a které jako nedemokratické a neústavní označila řada států, včetně USA.

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.8. | 16:41 novus
4
Erdogana nane, ten by jim ukazal co je demokracie ...
6.8. | 18:15 noob66
-1
To stejné se brzo stane i v severní Korei akorát že tam můžou maximálně s ...
18.8. | 23:03 Jaroslav Pavelka
1
Náhlasit nevhodný komentář
To je placene ze zahranici, protoze Venezuela je hodne zajimava nerostnym bohatstvim, CIA tam sype dolarky na svrhnuti neproamerickeho Madury, uz to take Trump naznacil !!!!!!!!!
7.8. | 09:31 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Proc by Maduro sahal tak hluboko do regalu,,staci si pozvat zbytky ceske Pravdalasky, nabidnout jim azyl -samozrejme politicky-a ti uz mu" poradek" udelaj..Praxi vtom maji ..
7.8. | 00:02 jansuk
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Proč si Maduro nesežene kvalifikované poradce? V Severní Koreji, na Kubě v Číně jejich celá řada. Pokud by to nestačilo, tak můžeme dodat Grebeníčka, Filipa, Jakeše či Konečnou. On by určitě i Putin někoho vyštrachal (např. Zjuganov)
6.8. | 18:37 novus
3
Náhlasit nevhodný komentář
Noob66, Sledovani ceskych medii skodi zdravi! Byses divil co v KLDR maj,,noze , a dokonce z Ceska!
6.8. | 18:34 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Driv nez se to stane v Severni Korei tak si bud jist ze Cesi-ti slusni-vypraskaji zbytky Pravdalasky sFinskym krokem!
6.8. | 18:15 noob66
-1
Náhlasit nevhodný komentář
To stejné se brzo stane i v severní Korei akorát že tam můžou maximálně s klackama, pochybuju že tam mají legálně nože.
6.8. | 18:03 novus
3
Náhlasit nevhodný komentář
jo, Maduro usporadal volby a je z nej diktator. Saudove rocne vereine popravi vic lidi, nez Cina (a tech je pres miliardu), za vysloveni slova volby se tam chodi do kriminalu. ale nikdo ani nepipne. Asi proto, ze Saudove bombarduji okolni zeme humanitarne, britskymi a americkymi bombami :-)
6.8. | 16:41 novus
4
Náhlasit nevhodný komentář
Erdogana nane, ten by jim ukazal co je demokracie ...
6.8. | 15:05 novus
3
Náhlasit nevhodný komentář
Hahaha,,nejde o rebelii ale o nastoleni "poradku" v zemi.."Umirnena opozice" v akci..Pubertaci uz netusi jak bylo pred Chavesem..Horsi bude, az se chopi moci a do ulic vyrazi stoupenci Nicolase Madury. Kdopak tady podporou "Umirnenych" haji sve zajmy? Putin?.