Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 2. 2018
nebezpečná klíšťata

Vědci našli účinnou zbraň proti encefalitidě! Už vyvíjejí protilátku

Zdroj: TV Nova

Lékaři mají na dosah účinnou zbraň proti nemoci přenášené klíšťaty - klíšťové encefalitidě. Vědcům z Brna se totiž podařilo najít slabinu nebezpečného viru. Teď už vyvíjejí protilátku, která dokáže zabránit dalšímu šíření infekce v těle.

Zpočátku se může projevovat jako chřipka, po nějaké době ale člověk začíná bojovat o své zdraví a v krajních případech i o život. Vše přitom začíná kousnutím infikovaného klíštěte.

 

"Do organismu se dostane virus, který během tří až pěti dnů může vyvolat zánět mozkových blan. Ten se projevuje bolestmi hlavy, vysokou teplotou, strnulostí šíje," vysvětlil praktický lékař Lubomír Nečas.

 

Všemu se dá zabránit očkováním. To ale velká část Čechů podceňuje. Dobrou zprávou proto je, že vědci z Brna našli látku, která umí virus v těle zastavit. "Tato protilátka se naváže na povrchové proteiny a brání, aby se tyto bílkoviny přeorganizovaly po vniknutí viru do buňky," vysvětlil autor studie Tibor Füzik.

 

 

Výzkum trvá už tři roky. Díky elektronovým mikroskopům můžou vědci zkoumat, jak protilátka ničí viry. "Tento výzkum dává naději k tomu, že se později objeví protilátky anebo látky, které umožní už infikované jedince léčit," dodal Füzik.

 

Proti klíšťové encefalitidě se nechá očkovat jen asi 20 procent lidí. Česko přitom patří mezi země s nejvyšším výskytem této nemoci v Evropě.

Ondřej Požár/ lud TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama