Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2018 17:25
žralok telecí

Nový druh žraloka: Vědci ho neobjevili ve vodě, ale v laboratoři!

Nový druh žraloka
Zdroj: maralliance.org

Američtí přírodovědci objevili zcela nový druh žraloka. Vědci však objev neučinili v moři, ale v laboratoři. Po letech analyzování DNA zjistili, že nový druh celou dobu zaměňovali za známého žraloka Nakamuraiho. Oba druhy jsou velice podobné a žijí v extrémních hloubkách.

Biologové z floridského institutu během desetiletého výzkumu žraloka Nakamuraiho objevili zcela nový druh. Žraloci, kteří pocházeli z Atlantského oceánu, se totiž od svých "příbuzných" z Pacifického a Indického oceánu lišili.


Vědce k novému objevu dovedla analýza 1310 vzorků žraločí DNA. "Zjistili jsme, že druh, který žije v Atlantském oceánu je na molekulární úrovni velmi odlišný," uvedl vedoucí výzkumu Toby Daly-Engel pro Daily Mail.


Pro nový druh jsou typické velké oči podobné teleti. Podle toho jej také přírodovědci pojmenovali. V latině je jeho jméno Hexanchus vitulus, což ve volném překladu znamená žralok telecí.


Od žraloka Nakamuraiho z Pacifického nebo Indického oceánu se liší také rozměrem těla. Žralok telecí totiž dorůstá maximálně do délky 180 cm. Tělo jeho "příbuzného" přitom dosahuje délky přes 4,5 metru!

 


Oba druhy žijí v extrémních hloubkách okolo 2 km pod hladinou. Vědci tak toho o nich doposud moc nevěděli. "To je další výhoda našeho výzkumu. Lépe poznáme rozmanitost žraloků, hlavně těch, co žijí hluboko v oceánu," řekl Daly-Engel.


Vědci také zjistili, že předchůdci nově objeveného žraloka telecího plavali v mořích už před 250 miliony lety, tedy ještě dříve než dinosauři! 

jva TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama