Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.8. 2017 21:16
Velký průlom

Vědci se naučili odstranit vadné geny, léčili by tak dědičné nemoci

Zdroj: TV Nova

Vědcům se poprvé podařilo upravit geny lidského embrya. Kdyby se tento experiment jednou uvedl do praxe, znamenalo by to velký průlom v léčbě dědičných chorob. Lékaři by tak mohli vyléčit nejen jednoho člověka, ale i všechny jeho potomky.

Hlavně, aby se narodilo zdravé. Přání, které by mnozí lidé rádi uměli ovlivnit. Výzkumníci v laboratoři k tomu teď udělali první krůček. Vzali zdravé vajíčko a oplodnili ho spermií nesoucí gen pro hypertrofickou kardiomyopatii - tedy závažné onemocnění srdce. Zároveň se spermií dali do vajíčka speciální protein.

 

"Ten protein funguje jako takové molekulární nůžky, které umějí přestřihnout vlákno DNA v přesně daném místě, například v místě, které je zodpovědné za tu chorobu," uvedl editor vědeckého vydavatelství Adam Weiss.

 

Vystřižené místo si pak buňka opravila sama. Nahradila ho zdravou kopií genu od matky. Oprava se tak odehrála ještě před prvním dělením embryonální buňky.

 

"Když se po několika dnech podíváte na embryo které už má osm buněk, vidíte, že v každé z nich je přesně tato oprava,"řekl lékař Shoukhrat Mitalipov.

 

 

To znamenalo, že metoda funguje. Vědci pak vývoj embrya zastavili. Nikdo se z něj tedy nenarodí.

 

"Nevíme, co přesně by se stalo, kdyby takové embryo vyrostlo do dítěte nebo dospělého. Je tam pořád spousta velkých vědeckých i etických neznámých,"myslí si ředitel genetického institutu Eric Topol.

 

 

Vidina zásahů do genetické informace člověka vyvolává svůdnou otázku, jestli si jednou budeme moci vybrat jaké chceme dítě.

 

"Od toho jsme myslím zatím docela daleko, ale už by asi bylo možné nadesignovat si některé vlastnosti toho dítěte. Proto si myslím, že je důležité, že už dnes se rozproudila veřejná debata na toto téma, protože my si budeme muset určit, co bude přípustné a co už ne," dodal Weiss.

vbo, Matěj Sviták TN.cz