Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.10. 2015 11:39
Nová studie

Vědci: Spíte osm hodin denně? Zbytečné, stačí vám míň! ANKETA

Únava
Zdroj: Thinkstockphotos

Věříte tomu, že musíte spát alespoň osm hodin denně, protože jinak jste úplně nepoužitelní? Omyl! Vědci tvrdí, že zlaté pravidlo osmi hodin je úplně špatné! Prý nám stačí mnohem méně spánku.

Anketa

Kolik hodin spánku vám stačí?

Hlasovalo 8722 lidí.
Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles zkoumali spánkové zvyky několika kmenů, jejichž členové stále žijí podobně jako pravěcí lovci a sběrači. Jejich životní styl je tak stejný jako před tisíci let, než se rozšířilo zemědělství a chov domácích zvířat a s tím i usedlejší styl života.


A ukázalo se, že tito "pravěcí" lidé, kteří spí jen šest nebo sedm hodin denně, jsou zdravější a hubenější než populace z vyspělých zemí, která uctívá pravidlo alespoň osmi hodin pod peřinou.
 


Výzkum také ukázal, že tito lovci se ráno budí bez problémů i bez budíků nebo kokrhajících kohoutů - signálem k vyskočení na nohy pro ně je venkovní teplota - probírají se totiž v nejstudenějším momentě celého rána.


Z toho vědci usuzují, že klíčem ke zdravému spaní nejsou žádné pilulky ani různá cvičení, ale teplota. Vědci pochopitelně nechtěli izolovaným domorodcům příliš zasahovat do životů, tak jim jen na zápěstí dali speciální hodinky.


Tyto strojky po dobu výzkumu nasbíraly data v úhrnu více než tisíc dní u 94 dospělých jedinců. A ukázalo se, že domorodí lovci spí v průměru šest hodin a 25 minut.


Srovnání se spáči z vyspělých zemí, kteří spí nejčastěji osm hodin, ukazuje, že domorodci jsou v porovnání s nimi zdravější, hubenější, s lepším krevním tlakem a v lepší kondici.


"Výsledky našeho výzkumu boří mýtus, že moderní technologie jako televize nebo internet nás okrádají o spánek a že bez nich bychom spali ještě déle než osm hodin," komentuje závěry vedoucí výzkumného týmu Ghandi Yetish.


Sledování spánkových návyků domorodých kmenů také ukázalo, že "chodit spát se slepicemi", tedy ještě před západem slunce nebo těsně po něm, je hloupost - lovci i bez elektřiny chodili do hajan v průměru až tři a půl hodiny poté, co slunce zmizelo za horizontem.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.10. | 13:16 adnachiel
7
"Vědci" vědí prd, každý člověk je jiný a má i jinou potřebu spánku. ...
16.10. | 12:12 aljoshenko
-7
No,pěkný.... to už,ale vím dávno :-) A nepotřebuji k tomu žádne vědce. 4-5h ...
16.10. | 13:24 Miroslav Laptopický
0
Náhlasit nevhodný komentář
No já spim nejdřiv tak dvě hodiny u rozečtenejch novin, a když se probudim, tak noviny sbalim s tim, že si je teda asi nedočtu, přetočim se do jiný polohy a pokračuju v chrápání, kerý potom trvá tak štyry hodiny v kuse. Potom vstávám - i když se mi samozřejmě nechce - a jebu do práce.
16.10. | 13:16 adnachiel
7
Náhlasit nevhodný komentář
"Vědci" vědí prd, každý člověk je jiný a má i jinou potřebu spánku. By mě zajímalo, kdo tyhle pitomé výzkumy financuje. Kdyby ty peníze dali radši na charitu.
16.10. | 12:51 flayower
1
Náhlasit nevhodný komentář
tak to snad dojde i člověku s půlkou mozku proč je tomu tak, klidně bych si za nimi udělal výlet a možná s nimi i zůstal kdyby to šlo :-)
16.10. | 12:50 flayower
5
Náhlasit nevhodný komentář
to je všechno hrozně pěkné, ale jak píše čtenář podemnou, opět vyhozené peníze... spánek je podle mého individuální záležitost viz. známému stačí 5 hodin spánku na 12ti hodinovou šichtu a jiní musí spát minimálně 7 hodin na 8 hodinovou... a že jsou ti domordci zdravější než my tady?
16.10. | 12:12 aljoshenko
-7
Náhlasit nevhodný komentář
No,pěkný.... to už,ale vím dávno :-) A nepotřebuji k tomu žádne vědce. 4-5h denně spánku Vám bohatě stačí a komu ne,tak je zdechlina.. Nejím,nepiji žádné sračky (potraviny),žádné léky a k tomu ten spánek a jsem zdravý jak řípa :)
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme